ВРЦіРО: Україна не зобов’язана змінювати конституційні засади собі на шкоду

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) заявила про неприпустимість зрівняння одностатевих співмешкань зі сімʼєю. Рада закликала українську законодавчу та виконавчу владу не ухвалювати жодних змін для надання статусу сімей так званим одностатевим партнерствам.

Про це повідомляє офіційний сайт Ради церков.

У такий спосіб ВРЦіРО прокоментувала нещодавнє рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі «Маймулахін і Марків проти України». Суть цього рішення полягає в тому, що Україна, з точки зору ЄСПЛ, порушила статтю 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (заборона дискримінації) у зв’язку зі статтею 8 Конвенції (право на повагу до приватного життя) через відсутність в Україні механізму юридичного визнання і захисту одностатевих пар.

Це рішення спричинило хвилю оптимізму в ЛГБТ-активістів, які давно намагаються навіяти українському суспільству думку, що без легалізації сексуальних девіацій Україна не зможе інтегруватись в Європу. Тож через рішення ЄСПЛ могло скластись враження, що Україна тепер зобов’язана вносити зміни в Конституцію, законодавство і легалізувати так звані «одностатеві партнерства», прирівнюючи їх до сім’ї.

Через це у своїй Заяві Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій наголосила на тому, що «рішення ЄСПЛ не можуть слугувати підставою для зміни конституційних засад країни». «Ні Європейський суд, ні Рада Європи загалом не мають повноважень змінювати законодавство жодної держави. Хоча згадане рішення ЄСПЛ є обов’язковими для виконання в частині виплати фінансових компенсацій, воно не зобов’язує Україну змінювати законодавство всупереч існуючій Конституції. Наразі Україна великою ціною бореться за свою суверенність та право Українського народу самостійно визначати свої основоположні цінності та засади внутрішньої політики у сфері сім’ї та демографії».

Читайте також: Звернення єпископів РКЦ в Україні до Верховної Ради

Разом з тим в Заяві звертається увага на те, що «приголомшлива кількість справ, які розглядаються в ЄСПЛ та стосуються українців (понад 10 тисяч заяв), свідчить про серйозні проблеми, з якими стикається наша країна». «Переважна більшість із них (близько 9 тисяч заяв) пов’язані з порушеннями прав людини на окупованих територіях Донбасу та Криму, що є результатом агресії Росії. При цьому близько 95 % решти справ проти України стосується невиконання судових рішень, що вказує на системні проблеми в системі правосуддя нашої країни. Відтак, відсутність незалежного і справедливого судочинства є найбільшою проблемою у сфері прав людини в Україні, про що неодноразово наголошувала ВРЦіРО».

У Раді церков відзначають, що окремі «міжнародні інституції та іноземні партнери, використовуючи вразливість та складну ситуацію в нашій країні, можуть намагатися змушувати Україну до законодавчих змін, щоб відмовитися від своїх сімейних засад». «Однак Україна живе в континентальній системі права, де основоположні засади життя визначаються Конституцією та законами, а не судовими рішеннями. Як би не хотілося прихильникам гендерної ідеології використати згадане рішення ЄСПЛ та зовнішні впливи, щоб переписати Конституцію України та зруйнувати цінність сімʼї, заснованої на шлюбі чоловіка та жінки, проте лише народ України має суверенне право вирішувати такі питання».

В Заяві наголошують на негативні наслідки для демографії в Україні, які принесе законодавче зрівняння одностатевих співмешкань зі сім’єю. «Згідно з новими дослідженнями, станом на травень 2023 року, постійне населення України становить лише 29 мільйонів осіб. Російська агресія призвела до того, що 8,6 мільйона українців виїхали і не повернулися на батьківщину, що загрожує відсутністю людського ресурсу для повоєнного відновлення нашої держави та відродження Української нації».

У Раді церков також відзначають, що певні аспекти взаємовідносин тих осіб, які обрали шлях співжиття з людиною своєї статі, «вже мають своє розв’язання у законодавстві України (наприклад, право відвідання хворого, право успадкування, тощо) і не вимагають ухвалення принципово нового, ідеологічно мотивованого, закону».

У Раді церков закликають «кожного урядовця та парламентаря залишатися на боці українського народу, для якого сім’я є фундаментальною цінністю в житті».

Читайте також: Що спільного між підпалом церкви у Вашингтоні та законодавчою ініціативою Княжицького?

Довідка

Всеукраїнську Раду Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) утворено наприкінці 1996 року як міжконфесійну інституцію. Її метою є об’єднання зусиль конфесій у справі духовного відродження України та координації міжцерковного діалогу як в Україні, так і за її межами, а також участь у розробленні проєктів нормативних актів із питань державно-конфесійних відносин та здійснення комплексних заходів доброчинного характеру.

Станом на червень 2021 року до складу ВРЦіРО входять 15 церков і релігійних організацій та 1 міжцерковна організація, серед яких православні, греко- і римсько-католицька, протестантські та євангельські церкви, а також іудейське та мусульманське релігійні об’єднання. Відтак Рада Церков представляє більш як 95 % усіх релігійних організацій України.

Список членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.

Читайте також: «Буде покарання більше, ніж Потоп»: 50 років тому розпочались об’явлення Матері Божої з Акіто

О. Ігор Гнюс: «В старі добрі часи Папа оголосив би Хрестовий похід»