Єрм. Пантелеймон про феномен прощі до Унева: «Нашу прощу «запалює» дух молоді»

Вже завтра, 14 травня, зі Львова вирушать у піше паломництво до Унівської лаври. Цьогорічну прощу проведуть у змішаному форматі. Тема травневого паломництва – «Моє служіння тихе» –  про служіння в сім’ї, ближнім й Богові. Організовує прощу Товариство українських студентів-католиків «Обнова». Про особливості травневої духовної подорожі та підготовку до неї розповів її керівник, єромонах Свято-Успенської Унівської лаври Пантелеймон Гербери.

-Цьогорічна тематика прощі про служіння. Чому?

Кожен вірянин тим чи іншим чином слугує ближньому. У цьому сенсі служіння є тією  жертовністю, яка показує, наскільки ми готові послужити іншим та Богу. Послужливість визначає правдиву віру людини та її життя з Господом. Берімо приклад зі святого Йосифа. У Святому Письмі не записано жодного слова від його імені. Але ми знаємо, як він тихо послугував для Бога й Богородиці, що робить його великою постаттю серед святих.  Він показує приклад, яким має бути служіння кожного з нас.

-Що означають слова з назви – «служіння тихе»?

У служінні ми акцентуємо не на явищі, а самому його сенсі. Про жертовність заради інших непотрібно розголошувати та очікувати реакції: подяки чи взаємодопомоги. Адже ми повинні допомагати іншому з любов’ю, не очікуючи вигоди від цього. У цьому й природа жертовності. Не слід сприймати служіння як тягар, а як невимушену й добру річ, через яку ми принесемо користь іншому. 

-Якою буде цьогорічна програма прощі до Унева?

Через дотримання заходів безпеки, ми проведемо прощу у змішаному форматі. Ми обмежили кількість учасників, тому цьогоріч вирушить приблизно 30 осіб. Мандрівка до Унівської лаври триватиме три дні, з п’ятниці по неділю. Проща розпочнеться від храму Архистратига Михаїла. Маршрут проляже через селища Лисиничі, Підбірці, Миклашів, Нижня Білка, Заставне і Глиняни.  Перший день прочани йтимуть 40 кілометрів, а на другий день – 20 км – відстань між Глинянами та Уневом.

Програма передбачає духовні науки, які будуть доступні для прочан та онлайн-учасників. Під час трансляції наук отців буде можливість поставити свої запитання. Також транслюватимуть Акафіст і Молебень до Пресвятої Богородиці, Божественні Літургії, Утреню та Вечірню, процесійний обхід з Унівською чудотворною іконою.

-Чому серед молоді ця проща така актуальна?

Молодь любить живе середовище, де є активність, дозвілля й такі ж однодумці. Наразі у суспільстві бракує молодих людей з християнськими цінностями. А більша частина наших прочан – якраз та молодь, яка захоплена живою церквою, чого і бракує їм в побутовому середовищі. Під час прощі паломники знаходять близьких по духу  людей.  Молодь «голодна» за Божим словом, бо я  бачу, як їхні очі горять.

  • Який сенс прощі? Як до цього потрібно готуватися?

У прощі вірянин розвиває не лише свою духовність, а й характер,  випробовує на міцність та витривалість. Під час духовної подорожі ми боремось зі своїми слабкостями. Лише дійшовши до мети, ми розуміємо, що це того вартувало.

До кожної прощі слід  духовно налаштуватися. Тобто перед паломницькою мандрівкою варто зробити добрий намір. Прочанин має довірити своє життя, всі труднощі Богу. У  час духовної мандрівки ми відходимо від рутини, залишаємось думками з Богом, і повертаємось до звичного режиму вже перезавантажені.

-Які труднощі очікують прочанина у духовній подорожі?

Зазвичай непростими умовами для учасників прощі є фізична втома та відсутність комфорту. Але це не так складно, як здається, якщо  поруч супроводжує приємна компанія.  До того ж у нашу прочанську подорож нерідко вирушають люди з обмеженими можливостями та вагітні  жінки. Буває, що серед прочан є ті, які лише згодом з’являться на світ. У цьому ми якраз проявляємо послужливість іншим й допомагаємо одне одному.

-Чим особлива цьогорічна травнева подорож до Унева?

Через пандемію ми не можемо провести повноцінну прощу для усіх охочих. Проте саме це паломництво формує зріле переживання духовного життя в домашньому середовищі та в особистому житті. Попри сучасні виклики, ми повинні зберегти довіру до Господа. Адже ми живемо у період випробувань. Не варто опускати руки, а бути на по готові й тримати себе у формі. Хоча ми ще не можемо «летіти», проте «крила» повинні бути готовими до «польоту». Прийде час, коли ми врешті «злетимо».

-Поділіться, що особисто Вас вражає у мандрівці до Унева?

Я не забуду блиск в очах молоді, у яких палає відвага та чистота, водночас певний бунт до зла. Я особливо ціную це і переживаю радість з усіма прочанами. Дух молоді  запалює кожну нашу Унівську прощу.

Деталі про прощу, знайдете за посиланням

Розмовляла Наталя Стареправо

Фото з Інтернету