Юдеї відзначають Новий рік: традиції та особливості свята

Юдейський Новий рік, або Рош Ха-Шана настає в перший день місяця тишрі за місячним юдейським календарем. Як правило, свято припадає на середину вересня – початок жовтня.

1


В цьому році Юдейський Новий рік випадає на 9-11 вересня. Згідно з єврейським літочисленням, свято ознаменує настання 5779 року з моменту створення світу.

Помічник головного рабина громад прогресивного юдаїзму України, рабин общини прогресивного юдаїзму «Тейва» Сіва Файнерман розповів про традиції та особливості свята Рош Ха-Шана.

Традиції свята

Святкування Нового року або Рош Ха-Шана розпочинається із сурміння у шофат – ріг барана. Цей звук означає, що людина повинна подумки озирнутися на минулий рік, згадати свої помилки і проаналізувати свої вчинки. Відтак це свято ще називають «святом трубного звуку».

Юдеї вірять, що у цей день починається суд над усім створеним. Тому вважається, що саме у день Рош Ха-Шана на небесах визначають, до до якої книги віднести людину: до «книги абсолютних праведників», до «книги абсолютних грішників» чи «книги тих, хто на роздоріжжі». Іудейські традиції покаяння, молитви і милосердя можуть пом’якшити вирок небесного суду. Завдяки добрим справам євреї намагаються встановити свій зв’язок із Богом і людьми.

Для кожного єврея важливо ввійти у Новий рік із чистою совістю, тому напередодні потрібно помиритися з усіма ближніми.

Із самого святкування Рош Ха-Шана розпочинається урочистим богослужінням, яких є три упродовж дня (ранішнє, денне та вечірнє). На початку кожного із них трублять у шофар.

У цей день послідовники юдаїзму благословляють один одного словами «Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік». Також прийнято дарувати один одному подарунки, щоб викликати приязнь і довіру.

Символічні страви святкового столу

На святковому новорічному столі обов’язково мають бути яблука з медом як символ солодкого і щасливого року. Окремо на столі стоїть примотана бараняча голова, аби господарі протягом року були «головою, а не хвостом».

Окрім того на столі мають бути гранати – це символ великої кількості чеснот. Фініки на столі, у свою чергу, символізують відсутність ворогів. Риба – це символ плодючості. Також на святковому столі завжди багато солодощів і частувань.

Також на Новий рік прийнято ходити один до одного в гості.  Є традиція закликання до святкового обіду тих, хто не може відсвяткувати. Навіть молитва перед прийомом їжі закінчується словами «і хай хто голодний, прийде і їсть разом із нами».

Джерело: Твоє містоhttps://nv.ua/ukr/style.html