Журналіст Юрій Макаров: «Постать Шептицького є харизматичною і магнетичною»

Юрій Макаров виступив у Центрі імені Митрополита Андрея Шептицького із лекцією «Граф Шептицький і українське плебейство». Юрій Макаров – журналіст, телеведучий, документаліст, письменник, голова комітету Шевченківської премії.

Журналіст каже, що постать Владики Андрея Шептицького для певної території України є надзвичайно актуальною, але йому хотілося б, щоб вона була затребувана цілою Україною, в тому числі і для тих регіонів, для яких вплив УГКЦ донедавна був недосяжним. Він переконаний, що саме зараз є потреба в постаті владики Андрея і його текстах й сенсах.

«Є дві важливі складові актуальності Шептицького: його інтелектуальний спадок і його символічна постать. Це постать аристократа не тому що за ним десятки поколінь знаті, а тому що він є носієм шляхетності. Людина, яка не дивилася ні в гору на інших, ні в низ. Він не просто плекав власну гідність, а став джерелом і взірцем цієї гідності. Постать Шептицького є надзвичайно харизматичною, переконливою і магнетичною саме для сьогоднішньої модерної аудиторії», – вважає Юрій Макаров.

Журналіст наводить декілька цитат Андрея Шептицького, які залишаються засадничими для суспільства і зараз:

  1. «Маючи приступити, як Бог дасть, до будови нашого національного моноліту, треба нам приступати до такого важного діла зоруженними в достатнє знання і всі потрібні прикмети. Треба і нашому народові, а хоч би тільки нашим вірним, передавати потрібні знання і виховувати його в усіх тих громадянських чеснотах, від яких залежить вартість цілої громадянської праці людини».

Журналіст переконаний, що в цьому вислові кожне слово на вагу золота. Ідеї Шептицького – це  про знання і цінності, які є в засадах будь-якої нації, яка відбулася, будь-якої держави, яка не збанкрутувала.

  1. «Шукаєте економічної сили без моралі, без Божого Закону. Неможливий економічний добробут без моралі, — бо неможливий він без суспільного ладу. А суспільного ладу нема, — де нема рівноваги прав і обов’язків. А такої рівноваги нема, — де нема етики».

Цей уривок із спадщини митрополита Андрея – це про категорію прагматики етосу і морального начала, вважає журналіст. «Я навмисне не торкаюся віри, бо ми розмовляємо з людьми різних переконань, а прагматика етосу Шептицького є універсальною і саме цим він є надзвичайно цінним на початку 21 століття», – підсумував журналіст Юрій Макаров.

Подія відбулася в рамках “Бієнале Шептицький” за підтримки Українського культурного фонду. Мета проєкту «Бієнале Шептицький» – модернізувати постать митрополита Андрея Шептицького та привернути увагу креативних середовищ до його ідей.

Тетяна Байбак