«Жити Таїнством»: у Львові вийшла друком незвичайна бесіда про успіх, віру, покликання і надію

Цьогоріч «Видавництво Старого Лева» випустило книгу розмов між Митрополитом Філадельфійським УГКЦ Борисом (Ґудзяком) і письменницею Богданою Матіяш. Видання зібрало вісім розмов на актуальні теми, що відкриють для читачів сторінки історії Української греко-католицької церкви, надихнуть берегти надію серед ран війни і не втомлюватися чути голос покликання.

Анотація називає книгу «нагодою у час війни зосередитися на низці тем, які запрошують до віднайдення в собі самих внутрішнього миру». Розмови, записані за різних обставин, торкаються тем стосунку з Богом, духовних практик, пошуку покликання та духовного наставництва. Книга розповідає також про становлення й сучасність Українського католицького університету, а ще – про нову дійсність російсько-української війни. Сім розмов записані до початку повномасштабного вторгнення, а восьма – незадовго після нього. Таким чином видання відображає дещо призабуту реальність кількох останніх років, дозволяючи знову пережити і оцінити їхній досвід.

Формат книги не обмежує читача рамками «питання-відповідь». Розмови, зібрані в ній, не є інтерв’ю в класичному розумінні: вони передбачають широкі рефлексії та дають простір читачеві для переосмислення й особистої інтерпретації. В доробку Богдани Матіяш – письменниці, перекладачки, експертки Українського культурного фонду та редакторки часопису «Критика» – власні художні твори, присвячені темі духовності й віри в Бога, праця над багатьма перекладами й публікаціями, тож вона не просто ставить питання, а вступає з владикою Борисом у живий діалог, до якого запрошує читача.

Призначене широкому колу читачів, видання поєднує різноманіття тем. Працівникам і студентам УКУ, та й усім вірним УГКЦ, буде цікаво побачити сторінки підпільної Церкви, діяльність Патріарха Йосифа, початки його омріяного Українського Університету в Римі й довгу історію, яку пройшов УКУ до того, як стати одним із найвідоміших навчальних закладів України. На сторінках книги зібрані міркування зокрема про те, як долати духовні кризи; що означає бути успішним у християнському розумінні; як віднайти і розрізнити особисте покликання; яка роль індивіда й спільноти у суспільстві; чим є Церква у наш час; як не втратити внутрішнього миру у просторі війни.

Це видання познайомить читача із владикою Борисом (Ґудзяком) – першим ректором, а тепер президентом Українського католицького університету у Львові, істориком, богословом, громадським діячем, пластуном. Ділячись справді непересічним досвідом, єпископ розповідає про особистий духовний пошук, наставництво і працю над собою, різницю менталітетів, наприклад, європейців та американців, стосунки з особистими вчителями. На сторінках книги з’являються і оживають для читача такі моральні й духовні авторитети, як Патріарх Йосиф (Сліпий), Блаженніший Любомир (Гузар), свята Мати Тереза з Калькутти, о. Генрі Ноуен, Томас Мертон тощо.

Але найяскравішою рисою книги є її атмосфера особистої рефлексії: вона дозволяє особисто переглянути й поставити собі певні питання. Яка роль Католицького університету і чи зберіг він ідею, яку в нього закладав Патріарх Йосиф, закликаючи «великого бажати»? Що таке успіх і авторитет саме для мене і якою ціною можна його здобути? Яке значення стосунків та спілкування і в чому цінність чи необхідність доброго духовного проводу? До міркування над цими й іншими питаннями запрошують автори книги, закликаючи «жити таїнством», тобто цінувати кожен день життя як унікальний Божий дар. Зрештою, читання цієї книги стане затишним часом пошуку миру в собі, доповнивши його мудрими порадами і теплими спогадами відомого українського єпископа.

Книгу можна придбати в книгарнях «Видавництва Старого Лева» та його онлайн-книгарні.