«Зірка над Вифлеємом»: «королева детективів» Агата Крісті, яка вас здивує

Наприкінці 2023 року у львівському видавництві «Свічадо» у світ вийшов український переклад збірки оповідань Агати Крісті «Зірка над Вифлеємом». Потенційного читача, ймовірно, заінтригує вже саме поєднання імені «королеви детективів» із євангельським образом, проте насправді ця книга містить куди більше несподіванок.

І для прихильників творчості Агати Крісті, і для тих, хто вперше знайомиться із нею, «Зірка над Вифлеємом», особливо у затишному перекладі Тетяни Мисюги, стане справжнім відкриттям.

Передмова письменниці й літературознавиці Зої Жук розповість про відомі й не дуже відомі широкому загалу сторінки життєпису «королеви детективів». Тут ви довідаєтеся про випробування й проби, які сформували відому нам Агату Крісті, та про її роль у житті Церкви. А також про те, що жанр детективу зіграв у справі духовності авторки далеко не останню роль.

«За словами Г. К. Честертона, детективи виконують роль сучасної агіографії, бо вони повторюють і утверджують для загалу давні істини: красти, вбивати, шахраювати і зводити наклеп – це гріх, в основі такого вчинку лежить якась гріховна пристрасть – жадібність, заздрість, марнославство, хіть… Гріховні діяння руйнують життя, їх хочеться приховати, грішник вірить, що уникне відплати, проте від правди неможливо втекти й усе таємне зрештою стає відомим», – пише Зоя Жук. Звідси читач розуміє, як у доробку Агати Крісті з’явилися релігійні тексти.

«Зірка над Вифлеємом» – це переосмислення євангельських подій народження й життя Христа, але також і Його присутності в сучасному світі. Це збірка історій про зустріч із живим Богом, яка змінює. На сторінках цієї книги читач познайомиться (а може й заприятелює) з багатьма святими, навчиться спостерігати, відчувати й вірити. А крім того ця збірка не раз за духом нагадає оповідання О. Генрі, по-справжньому зворушуючи читача. Так «Зірка над Вифлеємом» стає неочікуваним орієнтиром у багатому доробку Агати Крісті, дозволяючи по-новому переосмислити її творчість, духовно збагатитись і ще раз пережити Христове Народження.

«Зірка над Вифлеємом» – зразок «різдвяної історії», традицію якої свого часу заснував Ч. Діккенс. Вона не обмежувалася жанром чи особливими вимогами, окрім умови, що події мають стосуватися різдвяного часу, тож так легкі тексти для святкового читання в колі друзів і сім’ї писало чимало письменників. Невеличку збірку з шести оповідань (оригінальне видання містило також 5 віршів) Агата Крісті написала вже у зрілому віці для родинного читання і присвятила своїм онукам. Проте це не просто тексти розважального характеру, а й ключ до відкриття зовсім неочікуваної сторінки таланту письменниці, зокрема її духовності.