Про це повідомив на своїй фб-сторінці дослідник Афону Сергій Шумило.
Унікальне зображення з архіву — так виглядав український “козацький” Іллінський скит на Афоні, заснований в 1757 р. українським святим прп. Паїсієм Величковським. Як бачимо, в Іллінському скиту на Афоні тоді були типові українські хати-”мазанки” з солом’яними стріхами, що досить не характерно для Греції з її середземноморським кліматом. В самому скиту в якості ченців подвизались переважно колишні запорозькі козаки, через що його часто в багатьох документах називали “малоросійським скитом”. Сам прп. Паїсій Величковський в листі до кошового отамана Запорозької Січі П. Калнишевського наголошував, що в його обителі подвизаються ченці “наіпаче од православноіменитої страни Запорозької”.
Такі наші українські козацькі святині і спадщина на делекому Афоні у Греції. Кому цікаво, на цю тему вийшла моя нова стаття у виданні Інституту історії України НАН України. У статті розглянуто історію засновання та розвитку на Афоні українського Іллінського скиту, досліджено роль і значення цієї обителі в історії як українського чернецтва на Афоні, так і усієї святогірської чернечої спільноти XVIII століття. Проаналізовано національний склад серед ченців Іллінського скиту та їхні зв’язки з українським козацтвом, розглянуто листування Паїсія Величковського з кошовим отаманом Запорозької Січі Петром Калнишевським. Наголошено, що Іллінський скит був важливм духовно-культурним центром української козацької еміграції XVIII століття, остаточно увібравши риси українької обителі, де після ліквідації Запорозької Січі в основному подвизалися колишні запорозькі козаки з Задунайської Січі й Кубані.
Після часів забуття час вже відновлювати наші національні святині, зокрема й на чужині. Вірю, колись Іллінський скит знову таки стане українським, а в стінах його храмів, побудованих нашими славетними пращурами, знову лунатиме молитва рідною мовою за Україну та побожний український народ. І то неодмінно таки станеться досить скоро…
Кому цікаво, моя нова стаття про Іллінський скит на Афоні:
Шумило С. В. “Малоросійський” Іллінський скит на Афоні та його зв’язки з українським козацтвом у другій пол. XVIII ст. // Історико-географічні дослідження в Україні: Зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Інститут історії України. К.: Ін-т історії України НАН України, 2021. ‒ Вип. 15. С. 115-132.