Що важливіше для обласної ради: 60 мільйонів чи сирітське щастя?

Величезний будинок на вулиці Короленка,7 вже кілька років стоїть пусткою у центрі Львова. Колись тут вирувало життя вихованців школи-інтернат№2: було чутно дитячий сміх, десь відлунювали настанови вихователів, у повітрі літав запах свіжоспеченого пирога. Тепер це все поросло бур’яном. А нещодавно споруду, яка колись належала дітям, виставили на аукціон, і невдовзі тут з’являться чергові офіси прибуткової компанії.

DSC_2170

Після того, як у мене не залишилось рідних, я зостався у школі-інтернат на постійному проживанні”, – розповідає двадцятиоднорічний Геннадій, колишній вихованець сиротинця. Він з теплотою згадує одинадцять років, які провів у дитячому будинку разом з іншими хлопцями та дівчатами.

“Тут я зрозумів, що таке мама й тато, що таке любов і турбота. Вихователі для мене – це великий авторитет, позаяк вони повністю віддали себе дітям. Я завжди знав, що можу звернутись до них за порадою і вони ніколи не осудять, не відмовлять та розмовлятимуть зі мною відверто. Щиро вдячний їм усім, ці люди направили мене на потрібний шлях. Я вдало пройшов школу виживання і реалізував себе у житті: здобуваю другу освіту і маю улюблену роботу”.

DSC_2179

Здавалось, таких успішних випускників, як Геннадій, у цьому будинку мають виховати ще не одне покоління. Але, на жаль, зараз ця величезна будівля із чималою територією поряд стоїть закинута з побитими шибами та обмальованими стінами. Громадська організація «Центр Опіки Сиріт» вже давно має намір оживити цю химерну пустку дитячим сміхом завдяки новому проекту «Дім Милосердя святого Миколая». Однак це майже не можливо, позаяк Львівська обласна рада виставила приміщення на аукціон.

DSC_2177

І для того, щоб отримати будівлю у користування – потрібно знайти понад 50-60 млн. грн. Саме цю суму, за словам керівника управління майном Віктора Кусого, ЛОР очікує отримати від переможця аукціону: «29 млн. грн. це – це стартова ціна будівлі на онлайн-торгах, що відбудуться 27 лютого у програмі ProZorro. Хто брав участь, за правилами системи, ми дізнаємось лиши опісля. Надіємось, що в результаті вдасться отримати 50-60 млн. грн.» Центр Опіки Сиріт вже давно намагається переконати представників Львівської обласної ради у тому, що будинок необхідний дітям-сиротам.

DSC_2188

«З серпня місяця ми вели усні переговори з представниками ЛОР. Вони запевнили, що все буде добре і пообіцяли передати споруду на Короленка, 7 у наше використання, – розповідає очільник ЦОС отець Роман Прокопець. – Але вже у жовтні ми побачили, що колишній будинок школи-інтернат №2 виставили на онлайн-аукціон. Після чого, звернулись до ЛОР з офіційним листом, але отримали відмову. На жаль, ніхто з представників обласної ради не порадив нам звернутись до них швидше у письмовій формі. Так вийшло, що офіційного звернення до листопада від нас не було, і тепер, щоб отримати будинок, потрібно виграти онлайн-аукціон».

Попри невдачу, Дім Милосердя не збирається відступати, а навпаки докладає усіх зусиль аби взяти участь в онлайн-торгах, щоб більше тисячі дітей, обділених в батьківській увазі, мали змогу навчатися, тренуватися, розвиватися, а також весело проводити час разом в одному приміщенні, де їм завжди раді. А не відвідували заняття у різних куточках міста без належного забезпечення та упорядкування. Нещодавно, 30 січня ЦОС організував Теплий вечір для подяки меценатам, волонтерам і друзям Центру, на якому зібрали понад 32 тис. грн. Окрім цього, просять усіх небайдужих надсилати гроші на банківський рахунок.

21

«Центр Опіки Сиріт повинен розуміти, що утримати цей будинок буде дуже важко, – наголошує Віктор Кусий. – На сьогодні ремонт цих приміщень становить понад 20 млн. грн., тому ми інтенсивно шукаємо їм інше приміщення, нещодавно пропонували будинок на Короленка,1, але він їм не підійшов. Кажуть, що замалий. До нині ніхто з представників ЦОС не представив ЛОР концепції діяльності «Дому Милосердя». Ми досі не розуміємо для яких цілей потрібна таке велика площа».

Для чого Дому Милосердя такий великий будинок?

Будинок на вулиці Короленка,7 раніше належав школі-інтернату, а на початку століття, у передвоєнний час – інституту культури, який очолював греко-католицький священик. Він має як історичну, так і цілком практичну вартість, адже включає велику кількість приміщень для занять і навчання, а також стадіон, де можуть тренуватися юні спортсмени.- пояснює у своєму Facebook-зверненні Сикнел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ о. Юстин Бойко. – Центр опіки сиріт працює над створенням загального проекту «Дому милосердя», аби опікуватися різними категоріями дітей-сиріт та іншими потребуючими. Важливим є приміщення для Центру у справі поселення сиріт, що відвідують Львів на свята, тих, хто потребує помешкання, є соціально незахищеним, позбавленим батьківської опіки.

21

Та один із найважливіших аспектів – створення безпечного простору для дітей, зокрема, тих, що є неповносправними, у процесі реформи освіти через інклюзію. В одному приміщенні ЦОС має намір зібрати всі свої проекти, що вже існують в різних куточках міста та області для того, щоб дітям було зручно відвідувати заняття, а не витрачати час на добирання. На Короленка,7 вони хочуть перемістити футбольний клуб «Копа», команда якого у минулому році виграла чемпіонат світу «Надія на Мундіаль 2018»; кулінарну школу «Казанок», що навчає готувати різноманітні страви та дає можливість продовжувати кулінарний фах; «Свій до свого» осередок, що ознайомлює вихованців з волонтерством; Катехитичну школу, що готує до Першої сповіді та Літургійного життя.

Окрім цього при «Домі Милосердя» діятимуть: Соціально-адаптаційний центр для сімей, що перебувають в кризі; Соціально-адаптаційний центр для випускників ДБТС та інтернатів; Волонтерський простір «Руки допомоги»; Реабілітаційний, медичний, та стоматологічний кабінети; Навчальні кабінети з швейного та столярного ремесла; ІТ-школа; Футбольний майданчик та місце для занять з легкої атлетики; «Зона сімейного відпочинку»; Дитячий майданчик.

«Мені дуже шкода, що такий пам’ятний будинок для вихованців школи-інтернат№2 виставили на продаж, – ділиться своїми переживаннями Геннадій, – усі знають, що громадська організація Центр Опіки Сиріт не є прибуткова, але вона дуже потрібна сиротам. Я всім серцем вірю, що ЦОС вдасться отримати цю будівлю, попри такі важкі обставини. Дім Милосердя може дати сиротам все потрібне для життя: людяність, віру в Бога, самореалізацію, розвиток у потрібних напрямках. Знаю точно, що діти не будуть сидіти в чотирьох стінах, а подорожуватимуть. Стануть патріотами і полюблять Україну такою, якою вона є насправді. В мене є лише одне звернення до Львівської обласної ради: пам’ятайте, що в майбутньому не ви будуватимете нашу державу, а діти, які зараз не мають де розвивати свої таланти. Але якщо ви їм допоможете, то наша країна стане сильнішою і добрішою.

Геннадій
Геннадій

Підготувала Павліна Гадач