120 років тому народився блаженний священномученик УГКЦ Василій (Величковський)

1 червня 2023 року виповнюється 120 років з дня народження релігійного діяча і єпископа Української греко-католицької церкви блаженного священномученика Василя (Величковського). 

Сторінки життя новомученика засвідчують долю УГКЦ протягом ХХ століття, бо усі її випробування він мужньо пройшов разом зі спільнотою її вірних. Роки навчання, ієрейського та монашого служіння сформували постать, яка пізніше стала місцеблюстителем глави УГКЦ в Україні; водночас на його долю випали  неодноразові арешти й ув’язнення, а пізніше – довічне виселення за межі УРСР. 

Також читайте: 1 червня 1903 року народився свящмч. Василій (Величковський)

Народився Василій у Станиславові , а відійшов до вічності – у Вінніпезі (Канада), проте важлим епізодом його життя є роки, проведені у Львові. Сюди він повернувся до Львова в 1955 році й зайнявся організацією життя УГКЦ в підпіллі. Упродовж 1955–1969 років о. Василь мешкав у Львові в будинку на площі Возз’єднання, 11 у квартирі № 3. Ця квартира була осередком підпільної УГКЦ

Сам же незламний підпільний єпископ став свідком Церкви, небезпечним для режиму. Після повторного ув’язнення він уже не повернувся в Україну. А проте залишаючись сподвижником УГКЦ по її воскресенні став одним із 28 українських мучеників і вірних слуг Божих УГКЦ, яких проголосив блаженними Папа Іван Павло ІІ під час свого візиту до Львова у 2001 році.

Також читайте: Козацька кров у жилах і незламна вірність власним ідеалам, або штрихи до образу бл. Василя Величковського

Червень цьогоріч є ювілейним місяцем ушанування пам’яті новомученика Василія. Окрім річниці народження 30 червня відзначатимуть також 50 років його народження до вічності. Відтак квартира-музей блаженного священномученика, що у Львові на Соборній 11/3, запрошує львів’ян більше дізнатися про життєвий шлях великого сподвижника УГКЦ, нерозривно пов’язаний зі Льововом. Побувати у музеї можна щодня, крім понеділка, з 10:00 до 16:00 (у неділю – з 13:00 до 16:00).

А вже сьогодні тут розпочнуться місії, присвячені 120-літньому ювілеєві: