17 грудня – святкування пам’яті святої великомучениці Варвари. Цікаві факти

Свята Варвара народилася в місті Іліополі (сучасна Сирія) в знатній язичницькій родині. Її батько – Діоскор, який рано втратив дружину, хотів уберегти свою красиву дочку від сторонніх поглядів, тому звів для неї спеціальний замок, звідки вона могла виходити тільки з його дозволу.
Споглядаючи з висоти вежі красу Божого світу, Варвара часто відчувала бажання дізнатись про істинного Творця, а не тих божків, які вона бачила і про яких говорив батько і вчителі.
З часом до Діоскора почали приходити женихи, просячи руки його дочки. Батько почав заводити з Варварою розмову про шлюб, проте почув від неї рішучу відмову.
Діоскор вирішив дати дочці більше свободи, дозволив самій прогулюватися, щоб вона схилилася до шлюбу.
Варвара познайомилася з християнами, дізналася від них про Господа, історію Христової Церкви, і таємно від батька прийняла святе хрещення.
Про це взнав Діоскор, і сильно розлютившись, відрікся від дочки і видав її на страждання.
Перетерпівши страшні муки і тортури, свята мучениця була обезголовлена. Святу Варвару стратив її батько – Діоскор. Сталось це 17 грудня 306 року. Незабаром безжального батька вразила блискавка, перетворивши його тіло в попіл.
У 1108 році мощі святої Варвари були перевезені в столицю Київської Русі і зараз вони знаходяться в Свято-Володимирівському соборі м. Києва.
 
 
 
Пропонуємо до Вашої уваги 7 цікавих фактів про св. Варвару
 

1. Свята Варвара вважається покровителькою від несподіваної смерті.

2. Після смерті Великомучениці її тіло з побожністю було перенесено до Константинополя, де перебувало до ХІ ст., а згодом мощі Св. Варвари були перевезені до м. Києва й покладені в Михайлівському Золотоверхому монастирі. А після зруйнування монастиря в 1930-х роках мощі святої зберігаються у Володимирському соборі в Києві.

3. Глибоко шанував святу Варвару гетьман Іван Мазепа. Він пожертвував для її мощей срібну раку з помостом, обкладеним позолоченими срібними дошками.

4. Постать святої часто можна побачити на геральдиці середньовічної Європи. Так свята Варвара зображена на гербі міста Форст в Німеччині.

5. Особливо шанують святу Варвару в Грузії, де її вважають покровителькою дітей.

6. За народною легендою свята Варвара Великомучениця вишила ризи самому Ісусу Христу. У день Великомучениці Варвари гріх прати, білити і глину місити. Можна тільки вишивати та нитки сукати… Беручись до вишивання, колись дівчата хрестились і шептали: «Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила».

 www.cerkva.info

Джерело: фб-сторінка протоієрея Івана Назарика, www.cerkva.info