Впродовж року митрополита Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького в Україні, й зокрема у Львові, проводились найрізноманітніші заходи, вийшло чимало книжок присвячених Видатному митрополиту. І попри те, що ювілейний рік уже добігає кінця, однак різноманітні заходи присвячені Шептицькому досі організовують, а книжкові новинки продовжують з’являтися на світ.
Тож редакція сайту «Духовна велич Львова» пропонує Вашій увазі книжкові новинки про митрополита, які тільки нещодавно з’явилися на світ.
1) Володимир Сергійчук «Андрей Шептицький» (серія «Українські державники»).
Книга історика-дослідника та професора Володимира Сергійчука “Андрей Шептицький, яка вже не перша з серії “Українські державники”. Вона має надзвичайну актуальність хоча б тому, що молитва великого мислителя і проповідника є для України надважливою.
“Україна звільниться від свого упадку та стане могутньою державою, об’єднаною, великою, яка буде дорівнювати другим високо розвиненим державам. Мир, добробут, щастя, висока культура, взаємна любов і згода будуть панувати в ній. Все буде, як я кажу; треба тільки молитися, щоби Господь Бог і Мати Божа опікувалися все нашим бідним, змученим народом, який стільки витерпів, і щоб ця опіка тривала вічно”, – так заповів у своїх божественних проповідях Митрополит Шептицький.
2) Книга цитат Андрея Шептицького «До вас моє слово».
Видання приурочено до 150-річчя від дня народження митрополита Андрея, тому в книжці подано 150 цитат із його творів, послань, листів та виступів, що стосуються різних аспектів життя суспільства.
Зокрема висловлювання владики Андрея розбито за темами – щодо духовної сфери, культури, просвіти, патріотизму, виховання молоді, економічної ініціативи, політики тощо – і супроводжуються ілюстративним матеріалом та пояснювальними текстами. Фотознімки покликані передати дух епохи, в якій жив митрополит Андрей, а також представляють сцени сьогодення, котрі так чи інакше перегукуються з його міркуваннями й настановами.
Книга розрахована на всіх, хто цікавиться діяльністю Андрея Шептицького, вітчизняною історією і шукає відповіді на численні запитання суспільно-політичного, духовного та морально-етичного плану.
3) «Як Русь слідами Данила ходила»
Оригінальна подарункова книга «Як Русь слідами Данила ходила» — відтворення раритетного видання, здійсненого 1907 р. Це розповідь про паломництво численної групи галичан у складі 566 осіб – 500 українців та 66 поляків, до Святої Землі, яке організував 1906 р. Митрополит Андрей Шептицький. Авторами книги або ж літописцями подорожі тоді були Василь Мацьорак та Юліан Дзерович. Назва книги, як кажуть сучасні її видавці, пояснюється тим, що одним із перших паломників з України до святих місць був ще, за часів Святослава Ізяславича, ігумен чернігівського монастиря Данило, який біля Гробу Господнього молився за народ, князя і бояр.
“Мета моєї праці і цілого проводу, який даю тим, що хочуть його прийняти, – казав Митрополит А. Шептицький, – є об’єднати всіх під прапором Христа. Проводу не накидаю. Не хочу, щоб хто не будь сліпо йшов за мною. Бо і наука Христа не знає сліпого проводу, ні сліпого послуху – вона є наукою любові і свободи”.
Видати книгу вдалося завдяки матеріалам Львівського історичного архіву.
4) Книжка с. Олени Данути Манькут СНДМ «Софія з Фредрів Шептицька».
Книжка «Софія з Фредрів Шептицька» – це своєрідний духовний портрет матері двох велетнів Христової Церкви: Митрополита Андрея і блаженного священномученика Климентія. Авторка цієї праці, с. Олена Данута Манькут із Згромадження сестер Непорочної Діви Марії, у свій час дуже захопилася особистістю графині Софії, тому й зібрала матеріали про неї.
У книзі Анджей Шептицький – внучатий племінник митрополита Греко-Католицької Церкви, ділиться родинними спогадами про графиню Софію та пробує привідкрити таємницю особливого материнського виховання, основою якого були любов і глибока віра. Власне вони стали фундаментом феномена Великого Митрополита.
5) Ліліана Гентош “Митрополит Шептицький: 1923-1939. Випробування ідеалів”.
Книга львівської дослідниці є спробою написання сучасної біографії митрополита Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького (1865-1944), зокрема висвітлення його життя і діяльності у період від 1923 до 1939 року. Міжвоєнний період є ключовим для розуміння спадщини Митрополита, оскільки у цей час його діяльність у всіх сферах набула розквіту, а плани стосовно реформування ГКЦ та бачення екуменічного діалогу з Православним світом повністю сформувалися.
Автор намагалася охопити найважливіші аспекти цієї діяльності: Церкву, суспільство, культуру та освіту. Не залишилися поза увагою такі вагомі питання як ставлення Митрополита до Держави як такої та його погляди на фашизм і комунізм. Важливою темою є ставлення Андрея Шептицького до поширення інтегрального націоналізму та діяльності Організації Українських Націоналістів. У ключовому розділі книжки Ліліана Гентош розглядає погляди Митрополита на модерність, модернізацію та його плани змін, реформ ГКЦ, суттю яких були візантинізація та українізація.
6) “Покликаний” – антологія літературних творів, присвячених митрополиту Андреєві Шептицькому.
Упорядниками книги є голова Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія», США (ТСС А) академік НАНУ Леонід Рудницький та екзекутивний директор Товариства д-р Ірина Іванкович, які зібрали поетичні та прозові твори з численних друкованих і архівних матеріялів минувшини та сучасності в Україні й за кордоном. Відтак до антології увійшли 37 літературних творів, присвячених слузі Божому Андреєві авторства 29 українських та іноземних митців слова. Серед них: Богдан Лепкий, Василь Барка, Василь Щурат, Леся Храплива-Щур, Євген Іванків, Роман Завадович, Євген Березинський, Остап Грицай, Ірина Калинець, Анна Волинська, Богдан Стельмах, Кароліна Ляйб, Юзеф Лободовський та інші. Вступне слово до видання написав Блаженніший Любомир Гузар. Вітдак, слідує літературознавча стаття авторства упорядників під назвою “Образ Митрополита Андрея Шептицького в літературі”. Наприкінці книги вміщено короткі біографічні дані про авторів. Обкладинку прикрасив портрет митрополита Андрея авторства відомого в діаспорі маляра Бориса Макаренка. Видання здійсненo за ініціативи та фінансування Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» у США.
7) «Мойсей українського духа й культури» – поважне видання на базі часопису «Артклас» (автор та упорядник Ольга Михайлюк).
У підготовці видання взяли участь доктори історичних наук та мистецтвознавства, родина з Польщі (зокрема, модератом видання погодився бути прямий нащадок Митрополита Андрея Анжей Шептицький). У ньому представлені архівні документи, монографії та дослідження про місійну, екуменічну, благодійну, економічну, культурно-освітню роль Владики Андрея. Крім того, видання багатогранно ілюстровано шедеврами з приватних збірок та збірки Митрополита з Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького.
Загалом видання побачило світ у двох книгах: «Вселенська постать Митрополита Андрея» та «Роль Митрополита Андрея у розвої національної культури і державності».
«Мойсей українського духа й культури» – це шлях до розкриття таємниць походження стародавнього роду Шептицьких, концепції митрополита про європейське державотворення, його ролі у розвитку української культури, екуменічної, місійної та благодійної діяльності в Україні та світі.
Двотомне видання «Мойсей українського духа й культури» може стати окрасою книжкового фонду кожної української родини. Це видання буде корисним також для викладачів історії та художньої культури – для виховання багатьох поколінь справжніх українців.
Додамо, що якраз сьогодні, 12 листопада, у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. М. Драгоманова, 5) відбулася презентація нових випусків Всеукраїнського щоквартального освітньо-мистецького часопису «Артклас», присвячених постаті митрополита Андрея Шептицького – першого та другого томів науково-популярного мистецького видання «Мойсей українського Духа» (автор та упорядник Ольга Михайлюк).
Бажаємо з користю провести час та приємного читання!
Оксана Войтко
За матеріалами: osbm-kyiv.com.ua, catholicnews.org.ua, news.ugcc.ua, rohatynrada.if.ua, library.lnu.edu.ua