«Апостолів первопрестольні і вселенної вчителі»: день святих апостолів Петра і Павла

Всехвальні Апостоли! Як провістила в Євангеліях Божа премудрість, − споконвічне Слово Отця, ви є багатоплідні лози, що між вашим віттям носите зріле й чудове гроно, яким насолоджуються вірні і споживають собі на радість. Петре, каменю віри, і Павле, окрасо вселенної! Укріпляйте стадо, яке ви придбали вашими повчаннями.

Стихира на Вечірні празника святих апостолів Петра і Павла

Празник святих, славних і всехвальних, і первоверховних апостолів Петра і Павла – одне із найбільших свят літа, велике торжество у літургійному році. До нього вірних готує петрівка – апостольський піст, а саме свято супроводжують чудові богослужбові тексти, що поетично оспівують святих апостолів як «стовпів Церкви», «духовних мечів», «ріки премудрості», «ратаїв Христових» та численними іншими перифразами й метафорами. І справді – постаті Петра й Павла попри свою несхожість є для християнської Церкви основою, без якої неможливо уявити її існування. Як ті, кого Христос сам обрав, ці апостоли стали першими великими вісниками Євангелія, що заклали фундамент вчення Церкви. 

Також читайте: Рибалка, що став фундаментом Церкви: 15 цікавих фактів про апостола Петра

Гонитель християн, що став первоверховним апостолом: 10 цікавих фактів про апостола Павла

5 цікавих фактів про апостолів Петра і Павла

Життєві шляхи апостолів дуже різні. Симон був вірним учнем Христа, свідком Його проповіді, чудес, смерті й воскресення. Савло засвідчив смерть первомученика Стефана, але продовжував бути ревним гонителем християн, допоки сам Господь не змінив його життєвого шляху, явившись йому в дорозі та навернувши до слова Своєї проповіді. І перший, і другий одержали через Христа нове ім’я. Симон став Петром – «скелею», що символізує підвалину Церкви; Савло – Павлом, званим «апостолом народів». А відтак обоє вони активно проповідували вчення Ісуса, обоє прийняли мученицьку смерть. Ці життєві історії, не раз описані й відтворені, протягом двох тисячоліть не перестають бути прикладом і мотивацією для християн. Наслідники Петра – це Архиєреї й сучасної Церкви, а послання Павла до різних християнських спільнот – невід’ємна частина церковних богослужень та присатних молінь і роздумів вірних.

Також читайте: 5 фільмів про апостола Павла

5 фільмів про апостолів Петра і Павла та духовну витривалість

Імена верховних апостолів носять чимало світових святинь, зокрема найбільші з них – Собор Святого Петра у Ватикані, лондонський Собор святого Павла тощо. В Україні, де пам’ять святих апостолів з любов’ю вшановують, є теж багато храмів, їм присвячених. Серед них і відомі львівські храми, а особливо – Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла, місце молитви й духовного супроводу українських військових. Святиня в центрі міста з майже 400-літньою історією пережила різні періоди, у ХХІ столітті ставши осередком духовності й військового капеланства, що особливо розвинулися в час війни – з 2014 року, а відтак – при повномасштабному вторгненні російського агресора в 2022 році. 

Також читайте: День святих апостолів Петра і Павла. Штрихи до історії львівських храмів

Обитель звільнених янголів: Гарнізонний храм святкує річницю відновлення

“Гляньте й побачте, усі, хто дорогою йде”, або таємниці апостолів Петра і Павла із каплиці Боїмів

Святі апостоли Петро й Павло є для християн великим свідченням Божого покликання і Його любові. Вони засвідчують, що кожна людина спроможна покаятися і не просто виправити життя, повставши з гріха, а й стати великим прикладом віри, проповідником Євангелія і чудес, якими Господь прославився у її житті. Приклад мужньої віри, мабуть, як ніколи актуальний зараз, коли переживаємо лихоліття війни; у них постаті двох святих Учителів неабияк надихають. Традиція говорить, що Петрові довірено ключі Царства Небесного; це Царство кожна людина покликана осягати, зокрема і взоруючись на тих, які раніше пройшли власну дорогу віри. Тож святковий день, пригадуючи нам святих первоверховних апостолів, ще раз дає можливість замислитися над життям, яке живемо, і змінювати його до кращого. До цього покликана кожна людина, яка через благодать Святого Духа проповідує тим, хто поряд з нею, Христа. 

Також читайте: «Ми всі покликані стати апостолами нашого часу», – владика Володимир з нагоди святкування пам’яті Верх. апп. Петра і Павла

Єпископ Стемфордський: “ У постатях Петра і Павла ми впізнаємо себе”

«В часі великого свята апп. Петра і Павла мусимо навчитися справжності від наших воїнів», – о. Тарас Михальчук

О. Михайло Чижович: “Божа правда і відвага — джерело успіху Петра і Павла”

«Похвалімо, як начальників усього світу, верховних Петра й Павла! Це учні Христові й підвалини Церкви, справжні стовпи і стіни, божеські сурми Христових навчань і страждань. Це вони обійшли в усю широчінь землю і, зоравши її, засіяли віру, й усім насадили богопізнання, троїчне появивши Слово. О, Петре, каменю й осново, і Павле, посуде вибраний! Ви ратаї Христові, що разом притягнули всіх до богопізнання – народи, міста й острови, і знову привели євреїв до Христа, та й молитеся, щоб спаслися душі наші» (Стихира на Вечірні празника святих апостолів Петра і Павла).

Підготувала Марія Цьомик