12 червня 2023 року православні та греко-католики розпочинають Петрівку – піст, що готує до свята святих верховних апостолів Петра і Павла. Петрівка (також Пе́трів піст; Апостольський піст) — один із чотирьох багатоденних постів церковного року у віруючих візантійського обряду. Тривалість Петрівки залежить від Великодніх свят: якщо Великдень раніше у році, то піст довший; якщо пізніше — коротший. Розпочинається в понеділок через тиждень після Трійці (П’ятидесятниці), тобто в понеділок, який настає після дев’ятої неділі починаючи з Великодня.
Також читайте: Сьогодні розпочинається Петрів Піст
Кінець Петрівки завжди припадає 29 червня за григоріанським календарем і 12 липня за юліанським календарем — на свято Святих і всехвальних славних першоверховних апостолів Петра і Павла. Отже, Апостольський піст щороку має різну тривалість: найкоротший триває 8 днів, найдовший – 42 дні. Протягом цього часу вірні, все ще перебуваючи в недавньому пережитті празника Зіслання Святого Духа можуть духовно приготуватися до свята святих Петра і Павла, роздумуючи над цими великими постатями мужів віри.
Також читайте: Що ми знаємо про Петрів піст?
Оскільки цьогоріч Українська греко-католицька церква та Православна церква України прийняли рішення про перехід на новоюліанський календар (рішення ПЦУ має ще бути підтверджене Помісним Синодом), то вже у 2024 році свято Петра й Павла святкуватимуть 29 червня – цьогоріч празник верховних апостолів випадає 12 липня востаннє. Щоправда, збереження чинної Пасхалії, якої досі дотримуються обидві Церкви, викликає нові труднощі – зокрема, наступного року Петрів піст узагалі випаде із календаря, адже Великдень вірні УГКЦ та ПЦУ святкуватимуть 5 травня.
Також читайте: Сьогодні розпочинається Петрів піст. Що треба знати?
Петрівка – традиційний піст, покликаний на духовне налаштування пережиття свята великих апостолів. Водночас він відрізняється від інших постів своєю нерівномірною тривалістю та умовами. Петрів піст слабший за Великий. За офіційними правилами посту, зокрема в УГКЦ він передбачає утримання від м’ясних страв у середу та п’ятницю, а також від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах. Православна церква, у свою чергу, зазначає, що «тим, хто постує, дозволяється їсти рибу у всі дні, окрім середи і п’ятниці». Але, звісно, попри тілесну складову, у Петрівці, як і в кожному пості, установленому Церквою, є духовна праця праця над собою.
Також читайте: Владика Матфей: «Дотримуючись посту, ми очищуємося, як тілесно, так і духовно»
«Який сенс для нас у постуванні під час війни, адже ми й так, повсякденно, несемо великий тягар обмежень і випробувань? Піст може допомогти віднайти душевну рівновагу, пережити травми і втрати, виділити час на молитовне спілкування з Богом. Так, війна кардинально змінює форму посту, але не може змінити його суть – самообмеження і жертовність заради духовної досконалості, заради віднайдення, насамперед, тої духовної сили, яка нам всім зараз дуже потрібна», – пригадує сьогодні на своїй фейсбук-сторінці Православна церква України. У час війни простір посту може відновити окремі молитовні практики, піднести дух і зосередити людину на боротьбі за спасення. До цього і запрошує Церква – оновлення свого єства, щоби здобути перемогу найперше у духовній боротьбі. Час посту є для цьогонайкращою можливістю.
Підготувала Марія Цьомик