«Батько та учитель молоді»: день святого Івана Боско

31 січня Церква вшановує пам’ять святого Івана Боско – італійського священника, святого Католицької Церкви, ім’я якого носить монаше Згромадження Салезіян. Цього дня згадують його народження до неба, від якого у 2023 році виповнюється 135 років.

«Батько та учитель молоді», як називає святого Івана Боско святий Іван Павло ІІ у посланні Iuvenum Patris, – це приклад безкорисливого служіння тим, що найбільше потребують. «За допомогою доброти та  любові намагаюсь привести до Господа цих моїх друзів» – так святий описував свій метод виховання, який застосовував до дітей, що зростали в його ораторії. Зусиллями отця Івана Боско група колись безпритульних дітей змогла знайти працю та середовище духовного зростання – і не лише в Турині, де служив святий, а у всьому світі, куди за його добрим прикладом поширилася місія служіння сиротам і покиненим.

Усе своє життя присвятивши служінню, помер 31 січня 1888 року на 72 році життя в своїй убогій кімнатці на Вальдокко (Турин, Італія). 1 квітня 1934 року, в день Воскресіння Господнього, Папа Пій XI, якому пощастило особисто пізнати отця Боско, проголосив його святим.

Також читайте: Сьогодні Церква вшановує пам’ять св. Дона Боско. 13 фактів про святого

5 важливих думок св. Івана Боско

10 важливих думок св. Дона Боско про відвагу творити добро, радість і святість

14 фактів про вихователя і святого Джованні Дона Боско

“Живи тільки для Бога, служи іншим”: 6 способів жити щасливо від св. Івана Боско

Св. Іван Боско – найближчий товариш молоді: Факти про святого, які змінять ваше життя

Сила Божої благодаті: як Дон Боско допомагав хворим під час епідемії і не занедужав

Справу святого продовжує Згромадження Салезіян, яке Іван Боско заснував у 1859 році в Турині (Італія). Метою апостольського служіння Салезіян є виховно-душпастирська опіка над дітьми і молоддю, особливо найбільш потребуючою, її релігійне, духовне та професійне виховання, а також місіонерська діяльність. У різних країнах світу Салезіяни утримують школи та виховні заклади для молоді незалежно від їì походження. Св. Іван Боско бажав, щоб його сини наслідували Христа Доброго Пастиря, служачи молоді, особливо найбіднішій та занедбаній.

В Україні Згромадження діяло з 1890-их років на Галичині. Пізніше було погоджено поширення Салезіян на українські землі зі збереженням традиційного їм східного обряду католицької Церкви, і 1 листопада 1932 року за дорученням та з підтримкою Митрополита Андрея (Шептицького) та зокрема Блаженного Йосафата (Коциловського), тоді Єпископа Перемишльського, на салезіянську формацію (вишкіл) до Італії відбула перша група українських юнаків, а згодом — інші три: в 1937, 1938, 1939. З огляду на політичну ситуацію в Україні після Другої світової війни, жоден український салезіянин не зміг до неї повернутися з-за кордону. Незважаючи на це, отці не зневірювалися — заснували Папську Малу семінарію в Римі для виховання українських хлопців з діаспори, таким чином могли підтримувати та розвивати у молоді з діаспори українське коріння, любов до України та до рідної Церкви. Діяльність в Україні Салезіяни відновили на початку 1990-их років.

Нині Згромадження опікується навчальними й виховними центрами, серед яких, зокрема, Церква Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ та Родинний дім «Покрова», Ораторія-Катехитична Школа ім. Святого Домініка Савіо, Винниківська ораторія св. Івана Боско, НВК «Школа-гімназія Шептицьких», а також Професійний центр св. І. Боско.

Також читайте: Стопами св. Івана Боско: Як діє навчальний центр у Львові

 

Підготувала Марія Цьомик

Фото: Салезіяни Святого Івана Боско, УГКЦ