Більшість українців вважають себе православними (Інфографіка)

Порівняно з минулим роком кількість релігійних організацій в Україні зросла на 328 та сягнула 35317 релігійних організацій на початок 2015 року, включаючи 989 релігійних громад без статусу юридичної особи. Таку статистичну інформацію оприлюднило Міністерство культури України.

Згідно з результатами дослідження, проведеного у лютому 2015 року групою соціологічних компаній – РЕЙТИНГ, SOCIS, Центр Разумкова та КМІС, більшість опитаних українців вважають себе віруючими-християнами, повідомляє Інститут релігійної свободи.

74% жителів України вважають себе православними, 8% – греко-католиками, по 1% – римо-католики та протестанти (євангельські християне). Просто християнами себе вважають майже 9% опитаних, не відносять себе до жодного з релігійних віросповідань 6%, а ще 1% респондентів було важко відповісти.

2015.04_1_chart_statistics_interview_survey_Ukraine_irs.in.uaВ регіональному розрізі в усіх областях найбільш поширеним є православ’я, окрім Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей, де більше половини мешканців є греко-католиками. Також греко-католиками себе вважають майже 20% мешканців Закарпаття. Римо-католиків зустрічається більше на Закарпатті (7%), у Хмельницькій (3%), Тернопільській (3%), Вінницькій та Житомирській областях. Протестанти (євангельські християне) найбільше поширені у Рівненській (5%), Волинській, Тернопільській, Чернівецькій, Київській, Донецькій і Хмельницькій областях.

2015.04_2_chart_statistics_interview_survey_Ukraine_irs.in.uaНа відміну від соціологічних досліджень попередніх років, нові дані свідчать про зміну конфесійної самоідентифікації православних віруючих. За результатами дослідження Центру Разумкова проведенего у 2013 році представників УПЦ КП та УПЦ було майже порівну – близько 26-27%Тепер серед тих, хто вважає себе православними, відносна більшість (38%) вважають себе прихожанами УПЦ Київського Патріархату, і майже вдвічі менше (20%) – УПЦ. При цьому лише 1% православних відносять себе до Української Автокефальної Православної Церкви, а решта 39% – вважають себе просто православними, без конкретної конфесійної належності.

До УПЦ КП найчастіше відносять себе на Заході та в Центрі України, а до УПЦ (МП) – на Півдні та Донбасі. Тим не менш, цьогорічне дослідження показало, що навіть в південних і східних областях, крім Донбасу та Одещини, прихильників Київського Патріархату більше, ніж Московського. При цьому, чим далі на Південь і Схід, тим більше опитані схильні себе вважати просто православними і не відносити себе до жодної православної юрисдикції. Зокрема, найбільше таких у Кіровоградській, Миколаївській, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Сумській, Одеській, Донецькій та Луганській областях.

Цього разу офіційні дані з об’єктивних причин не враховують релігійні організації на незаконно анексованій російськими військами території України – у Криму (2083 релігійних громад у 2014 році) та місті Севастополь (137 – у 2014 році).

Також ця статистика навряд чи відображає реальну картину окупованих територій Донецької та Луганської областей, з огляду на цілеспрямовані релігійні переслідування місцевих віруючих і релігійних громад з боку проросійських сепаратистів протягом останнього року.

За матеріалами: www.irs.in.ua