«Божого Слова пророк, проповідник, разом і предтеча»: Собор Івана Хрестителя

У плоті світильнику, Предтече Спасів, паростку неплідної, друже Сущого від Діви, якому здриганнями в утробі поклонився ти і якого хрестив у течіях Йорданських, – Його моли, благаємо, Пророче, щоб майбутніх ми уникли хвиль буремних.

Вечірня свята Собору Івана Хрестителя

За традицією Церкви, наступний день після великих свят присвячений спогадуванню пам’яті осіб, пов’язаних із цим святом. Так по Різдві Христовому святкують Собор Пресвятої Богородиці та Йосифа-обручника – Його земних батьків; після Різдва Богородиці – пам’ять богоотців Йоакма і Анни; по святі Благовіщення – Собор архангела Гавриїла, небесного посланця тощо. Зі святом же Богоявлення пов’язана одна з найбільших постатей – за словами Ісуса Христа – найбільший серед народжених від жінок, святий Хреститель.

«На наступний день святого Богоявлення Собор чесного і славного пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Івана від початку Церква прийняла святкувати. Годилося-бо вшанувати святкуванням того, хто послужив божественного Хрещення таїнству, поклавши свою руку на голову Владики», – пише про це свято святитель Димитрій (Туптало). «Зразу-бо після хрещення Господнього Хреститель вшановується і піснями славиться соборно. Собор-бо говоримо, коли збираються люди в церкву на спів і славословлення Боже, на честь і похвалу вшанованого святом великого Івана Предтечі і Хрестителя. Такий же собор, який по всіх, що у вселенній, церквах відбувався і нині відбувається. Проте в особливий спосіб — у храмах, створених в ім’я Хрестителя, так, як колись у храмі його при Йордані, де ж Христа хрестив, і в Севастії, де ж Ірод його посік, і в Антіохії, де ж руку його праву святий євангелист Лука заніс, і в Царгороді, куди ту святу руку з Антіохії принесено і де найбільше собор той прославився, бо принесено руку в саме навечір’я святого Богоявлення, коли святиться вода. І вважалося тоді, що сам Хреститель прибув невидимо на освячення води. Була ж радість велика царям і всьому народові, і з великим торжеством Собор Хрестителя після Богоявлення дня відзначали».

Також читайте: 20 січня – Собор св. Івана Хрестителя святкують християни східного обряду

Пам’ять Івана Хрестителя Церква вшановує кілька разів: зачаття – 23 вересня, Різдва – 24 червня, усікновення – 29 серпня, віднайдення Чесної Голови (перше і друге) 24 лютого і (третє) 25 травня; окрім цього, особливе молитовне його вшанування звершується у богослуженнях щовівторка. Собор же, що пов’язаний із подією Богоявлення, чи не найбільше акцентує увагу саме на місії хрещення та проповідування покаяння, що характеризують життя святого. Ця місія відображена, зокрема, і в богослужбових текстах свята.

«Дивний є той, хто, будучи чоловіком, більший святістю за ангелів», – так описує Предтечу святий Іван Золотоустий. Життя Хрестителя було й залишається прикладом непорушного виконання Божої волі та відстоювання Божої істини, навіть під загрозою смерті; його велич проявляється у простоті, визнанні своєї немочі, яка стає силою в Бозі.

Також читайте: Собор Святого Івана Предтечі: що треба знати про Івана Хрестителя?

У Львові теж є церква, присвячена святові Собору Івана Хрестителя. Це храм УГКЦ на вул. Зубрівській, відомий, зокрема, копією образу Богородиці, що розв’язує вузли, та активним парафіяльним життям. Цей храм для львів’ян – постійна пригадка про святого Предтечу, простір молитви про його особливе заступництво. 

«Божого Слова пророк, проповідник, разом і предтеча» – це постать, завжди актуальна. Осбливо ж у епоху постправди – як свідчення того, що за Правду можна – і варто – віддати життя. Предтеча Іван здійснив свою місію до кінця і продовжує здійснювати, закликом «рівняти стежки Господеві» навчаючи відкривати свої серця назустріч спасенню через каяття – і прощення.

Підготувала Марія Цьомик