Чому (і коли) субота Димитрівська та як її провести?

Через реформу церковного календаря Димитрівська заупокійна субота відзначатиметься в Україні відтепер дещо раніше. Цього року вона припадає на 21 жовтня. 

Чому субота Димитрівська?

Тому що вона випадає щороку на найближчу суботу перед празником святого великомученика Димитрія Солунського. Цю традицію встановили рівноапостольні просвітителі слов’ян святі Кирило і Мефодій, які походили з міста Солунь, де святий Димитрій особливо вшановувався.

Чому ця субота заупокійна (задушна)?

Тому що цього дня в особливий спосіб поминають померлих християн — звершується моління за упокій їхніх душ. Окрім Димитрівської суботи впродовж року церкви східної християнської традиції також мають й інші особливі поминальні дні. Оскільки Димитрій Солунський був воїном і вважається покровителем військових, то в задушну суботу перед його святом особливо поминають спочилих воїнів.

Святий великомученик Димитрій Солунський, сміливо визнав себе християнином і засудив марність ідолопоклонства – прийняв мученицьку смерть за наказом імператора Максиміна 26 жовтня 306 року.

Як провести Димитрівську суботу?

Нашим спочилим найбільш потрібна молитва за спокій їхніх душ. Тому будь-які забобони, зловживання алкоголем в цей день чи надмірне побивання за померлими не лише не приносить користі, але й засмучує їх. Цього дня варто відвідати заупокійне богослужіння в храмі — для цього добре подати записки з іменами померлих рідних; згідно зі звичаєм, можна принести різні поминальні продукти. Також буде доречним відвідати могили, помолитись там і за потреби прибрати це місце спокою.

Чому Церква молиться за померлих (восени)?

Поминати померлих у молитві є давньою традицією, яка сягає ще старозавітних часів, про що можна прочитати в Книзі Маккавеїв. Необхідність вшановувати померлих в особливий спосіб глибоко вкорінена в свідомість людей, тому практикувалась у різний спосіб і в часи язичництва. В Україні це були так звані тризни, які наші предки влаштовували також у період, коли наступала холодна пора року: остаточно завершувалося випасання худоби, день відчутно починав бути коротшим, природа «помирала». Не даремно й про літній вік людини кажуть, що то осінь її життя. Церква очистила язичницькі вшанування від неналежних (окультних, спіритичних, безсоромних та ідолопоклонницьких) практик і освятила його молитвою та правильним розумінням. Варто відзначити, що молитися за померлих можна і потрібно впродовж всього року, а не лише в особливі дні.

Чи всі ті, хто вважає себе християнами, практикують Димитрівську суботу?

Димитрівську суботу відзначають у Православних церквах України та Українській греко-католицькій церкві (хоча цей день не всюди називають так). Традиція Димитрівської суботи здебільшого поширена поміж східних та південних слов’ян, зокрема сербів та болгар. Римсько-католицька церква в цей період року відзначає задушний день, або День усіх померлих, 2 листопада. В країнах та народах, які через протестантську Реформацію відійшли від католицької віри, він з часом втратив своє християнське значення і тепер відзначається здебільшого як Гелловін – свято нечистої сили.

При нагоді варто зазначити, що є певні християнські течії, які не практикують молитви за померлих. В Україні це неопротестантські конфесії та групи. Щоправда, більшість із них не заперечує вчення традиційної Церкви про безсмертя душі, однак, згідно з їхньою теологією, людина не потребує молитов після смерті. Окремі групи, як-от Адвентисти та Свідки Єгови (одні й другі з’явилися в США в другій половині XIX ст.), йдуть ще далі — вони заперечують існування потойбічного життя людини, а також вічні муки в пеклі для нерозкаяних грішників.