Чотири роки тому відбувся Об’єднавчий Собор українських православних церков

Чотири роки тому, 15 грудня 2018 року, в Києві відбувся Об’єднавчий Собор українських православних церков — помісний собор, учасники якого встановили статут та обрали предстоятеля Православної церкви України
 
Помісний Собор, що відбувся у стінах Софії Київської, приніс, без перебільшення, історичне рішення: три гілки українського Православ’я об’єдналися в єдину помісну Православну церкву України.
 
Керував собором митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс). Усі архиєреї УПЦ КП, УПЦ (МП) та УАПЦ отримали запрошення на собор від Вселенського патріарха Варфоломія. Однак участь взяли лише 62 архієреї: 44 від УПЦ КП (всі, окрім Михаїла (Ляроша), який пізніше визнав собор і доєднався до церкви), 16 від УАПЦ (всі) та 2 від УПЦ (МП) (Симеон (Шостацький) та Олександр (Драбинко)); право голосу отримали і екзархи Константинополя Даниїл (Зелінський) та Іларіон (Рудник). Також від кожного із присутніх архиєреїв було делеговано по одному представнику священства та мирян. Отже, у виборах Предстоятеля брали участь 192 делегати: 64 архиєреї, 64 священники і 64 миряни.
 
Собор проходив у закритому форматі, проте велика кількість вірних молитовно очікувала його рішень надворі біля Софії. 
 
Об’єднавчий Собор обрав предстоятелем ПЦУ митрополита Епіфанія, ректора та професора Київської православної богословської академії, колишнього митрополита Переяславського і Білоцерківського, Патріаршого намісника з правами єпархіального архиєрея УПЦ КП.
 

Ввечері того ж дня Вселенський патріарх офіційно визнав результати Помісного об’єднавчого собору, привітав митрополита Київського і всієї України із обранням та запросив його на Літургію та вручення Томосу. 

Після Об’єднавчого помісного Собору в Києві розпочався процес переходу до ПЦУ численних православних громад і парафій України, які раніше декларували єдність із Московським патріархатом. Зміна юрисдикції деяких громад відбулася ще до отримання Томосу про автокефалію.

5 січня 2019 року Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про Автокефалію Православної Церкви України. 6 січня 2019 р. у церкві святого Георгія у резиденції Вселенського Патріархату в Константинополі під час святкової Літургії за участю Патріарха Варфоломія Томос було вручено предстоятелю Православної Церкви України Митрополиту Епіфанію, відбулося євхаристійне співслужіння двох Предстоятелів та ієрархів і духовенства обох Церков. 9 січня на Томосі поставили свої підписи всі члени Синоду Константинопольського Патріархату, чим було формально завершено процес здобуття автокефалії Помісною Українською Православною Церквою.

Більше про історію Православної церкви України дізнайтеся на офіційному сайті ПЦУ.

Нині Православна церква України (ПЦУ, також Українська православна церква) —найчисельніша православна юрисдикція в Україні за кількістю вірян. Одна з 16 автокефальних православних церков, п’ятнадцята в диптиху. Православна церква визнає ПЦУ єдиною канонічною правонаступницею Київської митрополії.