День Гідності та Свободи: свято ангельської боротьби

21 листопада, в день Собору святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил, Україна святкує День Гідності та Свободи. Свято, установлене на честь початку двох революцій, в часі повномаштабного вторгнення набирає нового значення.

День Гідності та Свободи приурочений до двох знакових подій, що розпочалися саме 21 листопада: Помаранчева революція, початок якої припав на 22 листопада 2004 року, та Революція Гідності – акція студентів та громадських активістів, що під назвою Євромайдану розпочалася 21 листопада 2013 року. Сучасна назва свята остаточно установлена 13 листопада 2014 року указом Президента України Петра Порошенка. Відтоді цей день пригадує доленосний час народних протестів, якими українці відстоювали своє право робити вибір і бути вільними.

Читайте також: Блаженніший Святослав: “Революція Гідності – переломний момент для нашого народу”

День свята обраний не спонтанно – він конкретно відповідає датам початків революцій; проте факт співпадіння цього дня зі святом Собору святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил є глибоко символічним. Святий архистратиг Михаїл – покровитель Києва; його фігура є зокрема й на Майдані Незалежності, де і розгорнулися події повстань. Помаранчева революція залишилася мирним мітингом; натомість Революція Гідності як знак волевиявлення народу переросла у збройне протистояння із владою, що завершилося народженням до неба Небесної Сотні. Майдан втілив у собі пошук і змагання за свободу; він дотепер є символом єднання і спільної боротьби, що дотепер триває в часі війни.

Читайте також: Митрополит Епіфаній:”Захист нашої Гідності та Свободи триває донині”

Архистратиг Михаїл і Собор безплотних сил – великі заступники українських захисників, які щоденно ціною надзусиль і власних життів виборюють нашу Незалежність. Тому День Гідності та Свободи – не лише національне й патріотичне свято. Воно пригадує нам про небесне заступництво над справою боротьби за правду, про полеглих Героїв і мужність протистоянню злу, в якому головнокомандувач небесного війська зі словами «Хто як Бог?» заступається за український народ. 

«Як вождь і воєвода і князь ангелів, визволяй, Архистратиже, від усякої загрози, скорботи, недуг і тяжких прогріхів тих, що з вірою оспівують й умолюють тебе, славний. Бо ти бачиш невидимого Бога і яснієш неприступним світлом Владичної слави, що чоловіколюбно заради нас прийняв від Діви тіло, бажаючи спасти людський рід»

Стихира на вечірні свята

 

Підготувала Марія Цьомик