21 листопада – Собор святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил

Небесних воїнств архистратиги, молимо вас завжди ми, недостойні, щоб ви вашими молитвами огородили нас покровом крил духовної вашої слави, охороняючи нас, що усильно припадаємо і кличемо: Від бід ізбавте нас як чиноначальники вишніх сил

Тропар свята

Собор святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил, який Церква святкує 21 листопада – це свято вселенського виміру, що торкає кожну людину. Це – головне з усіх свят на честь святих янголів, бо пригадує нам постать головнокомандувача небесних сил Михаїла та його перемогу над сатаною.

Вчення про янголів було поширене ще в апостольські часи і навіть спричинило певну єресь, коли серед християн з’явилися іновірці, що поклонялися янголам як богам і вчили, що видимий світ створений ними, а не Богом. Тим самим єретики вважали безплотних духів вищими за Ісуса Христа. Таке небезпечне вчення Церква засудила на помісному Соборі в Лаодикії. Саме там янголів закликали шанувати як служителів Божих, охоронців людського роду, а не окремих божеств – і на їхню честь установили Собор архистратига Михаїла та інших небесних сил 8-го листопада за старим стилем. Ця дата поєднує в собі символізм дев’ятого місяця по створенні світу на честь дев’яти янгольських чинів, та восьмого числа, що вказує на день Страшного суду.

Читайте також: Що треба знати про свято Собору св. Архистратига Михаїла та інших небесних сил безтілесних?

«Ангели ж у небеснім уладженні та розташуванні від усіх чинів є найнижчі і до людей найближчі, вони менші таїнства Божі та Його хотіння звіщають людям, наставляють, як їм чеснотливо й праведно по Бозі жити. Приставлені вони кожного із нас, вірних, берегти: тих, що із нас стоять, утримують, щоб не впали, а впалих підіймуть, щоб встали, і ніколи не полишають нас, хоча й тих, котрі зогрішили; завжди-бо готові допомагати нам, коли тільки самі захочемо»,  – зазначає в Слові на собор святого архистратига Михаїла та інших небесних сил безплотних святитель Димитрій (Туптало). Дев’ять чинів, про які говорить Діонісій Ареопагіт, різняться призначенням свого служіння, проте всі – безплотні духи – звершують місію Божої прослави. «Всі-бо ангели є, всі Божому повелінню служать, як написано: “Чи не всі вони духи служебні, що їх посилають на службу”», – пригадує святитель Димитрій.

Читайте також: Що ми знаємо про ангелів? 5 найцікавіших фактів про наших заступників та охоронців

Михаїл – архангел на ім’я  «хто як Бог?» або «хто рівний Богові?» – верховний командувач Божого війська супроти нечистих сил, яких перемагає в битві, що про неї говорить Книга Одкровення. «Усіх-бо тих небесних дев’яти чинів ангельських собору чиноначальник і воєвода є учинений від Бога — святий архистратиг Михаїл, як вірний служитель Божий, котрий у час погубного знесення у гордість Сатани і відступлення його від Бога та падіння у прірву зібрав усі ангельські чини та воїнства і закликав велиголосно: “Слухайте, постаньмо добре перед Творцем нашим і не замислюймо супротивного Богові! Слухайте, що постраждали ті, що були вкупі з нами створені і які досі з нами причащалися божественного світла. Слухайте, як раптово від світла у тьму перейшли через гордість і з висоти у безодню скинуті! Слухайте, як спала із небес денниця, що сходила зранку, і побилася на землі”», – так описує постать архистратига святитель Димитрій. Разом з тим, Михаїл шанований не лише в християнстві – його почитає також юдаїзм та іслам; зокрема, у єврейській народній традиції він є заступником євреїв перед лицем Бога.

В українському народі святий архистратиг пошанований у геральдиці, вважається покровителем столиці – Києва, заступником військових, а ще його імені присвячені численні храми. У Львові також кілька святинь носять ім’я архистратига Михаїла. Зокрема  – храм Архистратига Михаїла – обитель монастиря св. Обручника Йосифа монахів Студійського Уставу, а також інші харми УГКЦ та ПЦУ.

Читайте також: Святий Михайло не лише на білому коні. Склади, хіппі, КДБ і інші цікаві факти з історії храму святого Михаїла у Львові

«Верховодитель небесних сил, Михаїл, скликає нас сьогодні на свято. Він має перше місце між Божими хорами, завжди з нами перебуває і всіх береже від будь-якої диявольської напасти. Прийдіть, отже, христолюбиві вірні, на це свято, та взявши квіття чеснот, з чистими думками й добрим сумлінням пошануймо архангельський хор, що безнастанно перебуває перед Богом. Співаючи трисвяту пісню, він молиться, щоб спастися душам нашим», – каже стихира святкової вечірні. Присутність янголів у людському житті – це великий дарунок, через який Господь ставить своє досконале творіння на службу спасенню та добру людини. Це свято пригадує нам про могутніх помічників, які супроводжують нас серед трудощів і випробувань і допомагають у боротьбі за Небесне Царство, прискорюючи перемогу, якої усі прагнемо.

Читайте також:

прот. Михайло Сивак: «Господь, як люблячий Батько, приставив до кожного із нас Cвого ангела»

о. Василь Рудейко: «Завдання ангелів – бути поруч»

о. Михайло Омельян: «За прикладом Архистратига Михаїла перемагаймо зло добром та любов’ю»

“Ми завжди маємо шанс стати ангелом для інших людей”, – владика Володимир на празник Михаїла

Підготувала Марія Цьомик