Експертна група надала висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом.
Текст висновку розміщено на сайті Державної служби України з етнополітики та свободи совісті.
Експертна група дійшла висновку, що прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ (від 27.05.2022) та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою.
Зазначається, що статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності не утворює автокефальну Церкву тож залишається незмінним.
Також відзначається, що УПЦ відносно РПЦ має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. Іншими словами, відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами, а, отже, з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності.
Також наголошується, що нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування. Тобто вона не діє як самостійна (автокефальна) Церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які би свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію, членами Експертної групи не виявлено.
Також читайте:
«Більша частина братії Києво-Печерської Лаври готова долучитись до ПЦУ»
Який статус отримала УПЦ (МП) після змін в статуті?
УПЦ – троянський кінь Московської патріархії в Європі
Чи достатньо священику залишити Московську церкву?