Споконвіку нашу історію творили люди. Творили своїми вчинками та знаннями, жертвами, відвагою, успіхами та перемогами. Не всіх їх сьогодні ми знаємо в обличчя, проте їхні подвиги та надбання зобов’язані пам’ятати. Наша Церква також пройшла чималий шлях і сьогодні викарбовує нові кроки своєї історії. Тож хто ці люди, які її писали і що усім нам варто про них знати?
Колись таке питання поставив собі настоятель Катедрального Собору свв. верх. апп. Петра і Павла у м. Чорткові – о. Андрій Лемчук. І невдовзі виник задум реалізувати масштабний будівельний проект під назвою «Шлях української церкви». Як розповідає отець, головна ідея – показати історію розвитку Української Греко- Католицької Церкви від найдавніших часів до сучасності. Зреалізовувати проект почали ще в липні 2020 року власними силами громади.
За задумом, в основі композиції постають дві статуї апостолів Петра і Павла, які є покровителями парафії, і будуть розміщені перед центральними дверима храму. Загалом, результатом роботи, окрім статуй Верховних Апостолів, стануть 9 стацій, на яких будуть зображені ключові постаті в історії Церкви, або ж події, притаманні епосі, у якій жили ці особи.
Цікавим сучасним доповненням до кожної стації стануть змінні інформаційні таблиці на різних мовах, що послужить для катехитичного виховання як для вірних, так і для школярів та студентів.
Розпочинатиме відлік фігура апостола Петра, адже саме йому Ісус Христос сказав: «Ти – Петро (скеля), і на цій скелі Я збудую мою Церкву.»
Продовжуватимуть споруду барельєфи: апостола Андрій, який проповідував християнство ще серед наших далеких предків і першим прийшов на Київські гори та благословив їх, святого папи Климент, який є один із перших християнських місіонерів, Наступні – княгиня Ольга і Володимир Великий, завдяки яким в Україну, як в Державу, прийшло християнство. Далі: Ярослав Мудрий, Антоній та Теодосій Печерські – засновники монашества на Русі, Веніамин Рутский, священномученик Йосафат Кунцевич – єпископ УГКЦ, реформатор монашого Чину отців Василіян, мученик за єдність Церкви, кардинал Михайло Левицький, Митрополит Андрей Шептицький, Владика Йосип Сліпий та наш сучасник – Блаженніший Любомир. Закінчуватиме цей молитовно-просвітницький комплекс статуя св. ап. Павло, який говорив: «Живу не я, а Христос живе в мені».
О. Андрій розповідає, що кожну фігуру також будуть доповнювати знакові об’єкти або речі: «До прикладу, біля Йосафата Кунцевича розмістимо макети двох храмів: з одного боку – храм, з того місця, де він народився, а з іншого – де служив єпископом.»
Окрім цього, історики вже працюють над збором матеріалу для інформаційних таблиць. Вони допоможуть людям краще зрозуміти та прийняти історію УГКЦ від самого зародження і до сьогоднішнього дня.
«Будівництво Хресної Дороги навколо храму – це звична практика. Ми також дотримуємось цієї ідеї, але хочемо зреалізувати її в дещо іншому, оригінальному форматі, метою якого є прив’язати ще більшу любов і розуміння приналежності до правдивої Церкви Христової», – ділиться з нами настоятель храму і додає: «Ми сподіваємося, що окрім історично-інформаційного характеру, проект також нестиме духовну, виховну та освітню функцію не тільки для жителів нашого міста, але й для гостей, а особливо для всіх вірних Бучацької єпархії УГКЦ.»
Переглядаючи візуалізацію проекту, цілком зрозуміло, як багато сил, коштів та енергії він потребує, але, мабуть, найбільше він зараз потребує наших молитов та підтримки. Адже справді великі речі завжди робляться разом.
Підготувала: Наталія Бельзецька