Львів’ян запрошують на вихідні побачити храм, де збереглися розписи Модеста Сосенка

Про це інформує видання Твоє. Місто Воно пропонує відвідати  Підберізці, щоб подивитися на збережені розписи Модеста Сосенка.

Де розташоване село Підберізці

Село розташоване біля автодороги Н02 Львів — Золочів — Тернопіль, за 15 км від Львова, на березі річки Марунька

Чому це місце особливе

Перша згадка про село Підберізці датується 1352 роком. До 18 грудня 1990 року воно носило назву Підберезці. Через село проходила локальна залізниця Львів — Підгайці. Найвідоміша пам’ятка — церква Святого Архистратига Михаїла з унікальними розписами Модеста Сосенка.

Що подивитись

Церква Святого Архистратига Михаїла

Збудована по проекту Івана Левинського наприкінці ХІХ століття (1891-1910 рр.) у так званому «неовізантійському» стилі. Церкву освятив 1892 року запрошений зі Львова Митрополит Сильвестр Сембратович. Одним із перших її парохів був у 1901-1924 роках о. Євген Шухевич, рідний брат відомого українського вченого-етнографа Володимира Шухевича. Їхній батько Степан Шухевич був отаманом УГА в роки Першої світової війни.

Підберізцівською церквою опікувався Митрополит Андрей Шептицький. За його рекомендацією і при його сприянні в 1907-1910 роках церква оздобили всередині коштовною поліхромією роботи Модеста Сосенка – одного із найвидатніших українських митців початку ХХ століття, який розмалював понад десяток церков, створивши у своїх монументальних храмових розписах своєрідний стиль настінного декору української церкви – українського модерну.

Церква Святого Архистратига Михаїла — збережений донині взірець храмового розпису цього видатного митця, що чудом уникнув більшовицької руйнації. Велика заслуга в його збереженні належить сьогоднішньому настоятелю церкви о. Станіславу Гассу, який піклується про унікальну пам’ятку українського церковного малярства. Національні художні традиції талановито переосмислені тут Модестом Сосенком у дусі нової європейської естетики модерну.

Доповнюють інтер’єр два чудові вітражі «Христос і Магдалина» і «Христос благословляє дітей», виконані у Кракові за проектом Модеста Сосенка. Ці вітражі є фактично першими творами новітнього вітражного мистецтва в Україні. Підберізцівська Церква славиться на Галичині як взірцевий український храм, оздоблений у національному стилі. 1913 року побував тут митрополит Андрей Шептицький, показуючи її своєму закордонному гостеві — ерцгерцогу баварському Максиміліану. Також у храмі бували Іван Франко та Іларіон Свєнціцький.

Над входом до центральної нави церкви зберігся напис, зроблений рукою художника: «За Святійшого Отця Папи Пія, за Великого державного Імператора Франца Йосифа, за преосвященного Митрополита Кир Андрея на Шептичах графа Шептицького, за душ пастирства о.Євгена Шухевича, при провізорах церковних Якову Кернозі та Марії Чорній живописав дім цей я, Модест Сосенко».

«Віолетта Радомська провела в церкві дуже делікатну, поступову реставрацію, яка не потребувала ні величезних коштів, ні риштування, яке б перегороджувало приміщення. Після того, що сталося у Славську, хочеться чогось світлішого для душі і щоб для всі парафії побачили добрий приклад. Отець Станіслав радо зустрічає гостей і всіх запрошує на 11:00 завтра, 18 травня, до церкви після служби Божої. Він розповість, покаже те, що ще ніхто не бачив», — розповідає Tvoemisto.tv доцентка кафедри дизайну та основ архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Тетяна Казанцева.

Як туди дістатися

На авто доїхати до Підберізців (приблизно 15 км від Львова) можна приблизно за 30-40 хвилин. Дорога може бути ускладненою через ремонтні роботи

Від площі Митної до Підберізців можна дістатися маршруткою 105, кінцева якої якраз у селі. Також можна розглянути кілька альтернативних маршрутів, з якими можна ознайомитися на Google картах. Дорога може зайняти від 45 хв. до години.

Ті, хто любить велосипедні мандрівки, до Підберізців може проїхатися на роверах. Тільки варто мати на увазі те, що дорога не надто рівна, а узбіччя не завжди в хорошому стані.

Джерело: Твоє. місто

Фото з відкритих джерел