«Марафон слова во ім’я Слова»: в інстаграмі стартував духовний марафон «Небесна Канцелярія»

Піст – це завжди час переосмислення і самопошуку. Зокрема, Різдвяний піст – це ще й час духовного приготування до свята Різдва Христового. Теперішні обставини і виклики війни порушують звичні ритми життя, проте потреба духовного оздоровлення стає тільки гострішою. Допомогу в цій потребі кожна людина шукає індивідуально – через спілкування із друзями, священником, психологом, через хобі, працю, волонтерство тощо. А чи можуть соцмережі бути площиною духовного оздоровлення?

Із початком Різдвяного посту в мережі instagram вже вчетверте стартував духовний марафон слова «Небесна Канцелярія». Це особлива ініціатива, непритаманна формату соцмережі. Текстові, фото- чи відеомарафони – звична практика для інстаграму, проте «родзинка» саме цього – тематична. Адже учасники «Небесної Канцелярії» не бояться ділитися власними свідченнями Бога і духовності.

«Ідея марафону виплила із мого християнського блогу», – розповіла «Духовній величі Львова» Олена Букай-Трендюк, львівська instagram-блогерка, засновниця марафону. «Наштовхнула на ідею мене дуже хороша подруга – просто прямим текстом запропонувала: “Запусти свій марафон за тематикою блогу”. І ми разом тепер “креативимо” над змістом кожного марафону».

Олена Букай-Трендюк

Пані Олена розповіла: блог про Бога в Instagram – це сміливий експеримент і виклик. Люди насправді люблять читати живі свідчення, проте тема духовності для цієї соцмережі радше непопулярна. Блогерка – активна християнка, мама, письменниця – веде сторінку вже майже три роки, ділячись власним духовним досвідом. Її фоловери – порівняно невелика група читачів, проте це своєрідна спільнота однодумців, ділення та розуміння. Звідси і народилася ідея нечисельного, проте духовного словесного марафону.

Назва «Небесна Канцелярія» асоціюється зі святом Миколая, адже започатковано марафон у час Різдвяного посту. Вона визначає також і формат: учасники марафону пишуть дописи у форматі листів, торкаючись дуже різних тем, які дозволяють переосмислити власний погляд на Бога.

«В загальному це відверті тексти на якісь глибокі теми, які зачіпають людей – і які відкриваються», – поділилась Олена Букай-Трендюк. «Коли відкриваюся – ніколи не думаю, чи правильно я роблю. Слова приходять самі по собі, і я розумію, що, напевне, мені це зараз потрібно».

Спікерами марафону стали колишні його учасники

У певному сенсі марафон можна назвати «екуменічним»: у ньому немає жодних вимог до учасників щодо конфесії та релігії. Втім, оскільки акція сама по собі заснована на блозі про Бога, Його присутність у марафоні центральна. І ця, здавалося б, «немережева» тема насправді знаходить неочікуваний розвиток. У марафоні зазвичай активно бере участь від 20 до 30 учасників. Слідкують же за сторінкою удвічі більше користувачів, які долучаються, читаючи та коментуючи тексти. Марафон також не вимагає якогось досвіду писання чи навіть особливого ведення Instagram-блогу: організатори запрошують ділитися своїми власними враженнями й відчуттями через слово без обмежень. А разом з тим він передбачає неформальне спілкування, духовну й молитовну підтримку, цікаві внутрішні ініціативи. Триває марафон традиційно в часі посту: зимовий – до свята святого Миколая, весняний – до Великодня.

«Праця над організацією дисциплінує мене – я сама є найпершим учасником цього марафону. І це підносить мене на дусі і я завжди тішусь цьому. В цьому марафоні я зустріла дуже багато людей, з якими ми стали друзями в мережі і спілкуємося досі – дуже щиро і зазвичай на тему Бога»,  – зазначила пані Олена. Марафон, за її словами, – це спосіб знайти однодумців або відкрити для себе давно знайомих заново через писання, і себе – через творчість.

Теперішній марафон організовується в умовах повномасштабного вторгнення агресора, тому відрізняється від ініціативи попередніх років. Проте організатори вирішили не скасовувати його проведення, адже він є небуденним способом духовної допомоги для всіх охочих.

Теперішній марафон говоритиме про протиставлення та переосмислення

«Війна змінила нашу свідомість. І кожен має свої переосмислення, свої життєві історії в контексті війни. І вже пройшло досить багато часу, коли можна про це говорити»,  – зауважує організаторка. «Ми всі перебуваємо в емоційному напруженні, радість не відчувається так, як колись, а негаразди відчуваються дуже гостро; проте коли я читаю чиїсь історії, подібні до моєї, я розумію – я не є самотньою. Це дуже допомагає. І це спосіб самій щось переосмислити – або закрити якийсь внутрішній гештальт».

Ірина Герасимчук – колишня учасниця марафону, яка цього разу виступає в ролі спікера. «Коли я вперше побачила листи коліжанки у межах марафону “Небесна канцелярія” — неодмінно захотіла долучитись. Вразило, наскільки людина може розкриватись завдяки правильно підібраній темі і краплині щирості», – ділиться спікер. «Відтак, двічі я була активною учасницею маратону. Писала листи душею, як ніколи раніше в інстаграмі. Адже, погодьтесь, що Бог — не є темою номер один у цій мережі. Але про це важливо говорити. Перш за все говорити тим, для кого Бог на першому місці у житті».

Ірина наголошує: марафонівці — це спільнота близьких за цінностями людей, а це лише сприяє творчості. Адже це люди, для яких Слово має надважливе значення. «Цьогоріч я буду спікером у “Небесній канцелярії”. Правду кажучи, дуже хвилююсь. Бо це новий досвід, важливий і цінний для мене. Але точно знаю, що все вдасться. Дякую за можливість бути частинкою маленької великої справи».

Ірина Герасимчук

Марафон «Небесна Канцелярія» розпочався у соцмережі instagram 28 листопада. Ви можете долучитися до нього на сторінці @nebesna_kantselariya в цій мережі. Цього разу учасники у шести дописах говоритимуть про протилежності – стосунок і самість, втрату й здобуток. Запрошуємо доєднатися до цієї особливої мандрівки крізь час Адвенту у пошуку свого слова.

Підготувала Марія Цьомик