Місяць Матері: травень – простір молитви до Богородиці

Місяць травень в українській традиції в особливий спосіб присвячений почитанню Пресвятої Богородиці. Саме цей час, що найчастіше припадає на Пасхальний період, наповнений особливих молінь та розважань над постаттю Діви Марії.

«Май, інша назва травня – місяця, в котрому вірні почали вшановувати в Церкві Матір Божу, походить від латинського слова “majus”, що йде від імені богині Маї, доброї покровительки весняних робіт. Від XVIII ст. травень став для римо-католиків Італії місяцем, присвяченим особливій посвяті Божій Матері. Звідти звичай поширився на інші території, а також перейшов до деяких Східних Католицьких Церков, зокрема УГКЦ . У слов’ян слово “май” означало “зелень”, “гілки дерев”, а святкування весни називалося маївками, веснянками, гаївками (гагілками). Тому цей місяць вірні УГКЦ сьогодні називають майським, а молебень протягом нього (місяця травня) – маївкою», – пише про травневі богослуження доцент кафедри літургійних наук УКУ Петро Сабат у статті «Історія виникнення та формування Молебню (без канону) до Матері Божої в УГКЦ».

Також читайте: Травень — місяць молитви до Богородиці. Значення молитви “Богородице Діво”. Пояснення Папи Франциска

Петро Сабат зазначає – сучасні богослужбові особливості марійського місяця сформувалися під впливом місцевих традицій: «Звичай присвячувати місяць травень особливому почитанню Пречистої Діви Марії, який існує сьогодні в УГКЦ, перейнято від Західної Церкви. Для того, щоб повніше та краще оформити його літургійно, і було укладено спеціальний молебень до Божої Матері, який називають маївкою, що ввійшов у приватне церковне життя українських греко-католиків на початку XX ст. Від того часу в УГКЦ, особливо в Західній Україні, травень починають називати місяцем Марії. Немає в УГКЦ парафії чи Церкви, вівтаря чи ікон Божої Матері, які того місяця не були би прикрашенні пахучими квітами на її славу».

Також читайте: Молитви до Богородиці, які Папа пропонує вірним на травень

Попри те, що травневий Богородичний молебень найбільше розвинувся у Греко-католицькій церкві, моління «маївок» вийшли поза конфесійні рамки: їх, зокрема на Заході України, моляться вірні не лише Католицької, а й Православної церкви. Одним із різновидів Богородичного моління є візантійський Параклис, яким колись користувалися і василіянські монастирі; він містив Канон із приспівом «Пресвятая Богородице, спаси нас». Наслідували й іншу традицію: «Деякі отці василіяни в Україні на початку XX ст. навіть повністю взорувалися подекуди на римо-католицькі костели щодо запозичення марійських набоженств та звершення їх у греко-католицьких храмах», – пише Петро Сабат. 

Також читайте: Молитви до Пресвятої Богородиці на кожен день тижня (преп. Ніла Сорського)

Зараз «маївка» у традиційному розумінні – це Молебень, укладачем якого є ієрм. Мелетій (Лончина), ЧСВВ. Водночас, попри його поширення, Молебень вважають приватною практикою, що не відміняє чи замінює богослуження добового кола. Тож сама по собі «маївка» не є визначальною ознакою марійського місця. Навпаки – у травні Церква закликає до різноманітних молінь на честь Діви Марії, серед яких одне з найпоширеніших – вервиця. Вірні практикують вервицю або розарій протягом усього року; втім, у травні така молитва по-особливому зосереджує на розважаннях про Пресвяту Богородицю і упованні на Неї, зокрема в найбільших потребах.

Також читайте: Чудеса, здійснені через Розарій (вервицю)

Травень – місяць, присвячений Богородиці. 12 обітниць Діви Марії тим, хто молиться вервицю

Цей місяць також спонукає застановитися на глибшому пізнанні Марії, Її особливої місії, а ще – дізнатися про численні присвячені Їй святині, зокрема українські. На цей місяць часто припадає звершення першої Сповіді та урочистого Причастя для дітей; нерідко особливі урочистості звершують Марійські Дружини. Саме у травні також святкують День Матері, що пригадує про особливий приклад материнської любові Пречистої Діви. Місяць Богородиці, особливо в часі випробувань, які переживаємо зараз – це добра нагода звернутися до Її материнської опіки, випрошуючи допомоги у терпіннях та труднощах. 

Також читайте: С. Ліджі Пайяпіллі:”Так як нас розуміє Діва Марія – ніхто не може нас зрозуміти”

10 найкращих фільмів про Марію

Підготувала Марія Цьомик