10 липня у Національному університеті «Острозька академія» відбулася перша презентація нової картини сучасного українського митця Артура Орльонова «Хрещення України-Русі» за участі самого автора. На запрошення керуючого Рівненською єпархією Високопреосвященного архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона та ректора Національного університету ”Острозька академія” проф. Ігоря Пасічника, Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій відвідав Академію та взяв участь у першому представленні монументального полотна, повідомляє сайт Львівської єпархії УПЦ КП.
Участь у презентації взяли також благочинний Львівської єпархії, секретар Львівського єпархіального управління прот. Володимир Бачинський і прес-секретар єпархії Лука Карпюк.
Під час презентації митрополит Димитрій та архієпископ Іларіон освятили картину «Хрещення України-Русі», на якій Артур Орльонов зобразив тридцять три знакових постаті, пов’язані із ключовими періодами історії України. У центрі полотна — князь Володимир Великий тримає на руках маленьку дівчинку, що символізує Україну. Серед персоналій є і острозькі просвітники — князь Василь-Костянтин Острозький, першодрукар Іван Федорович та випускник Острозької академії гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Зверху над ними зображена Божа Матір, яка покриває усіх своїм омофором у вигляді традиційного українського рушника. Позаду Діви Марії видніються постаті з Небесної сотні, які загинули за Україну.
Над постатями височіють історично найважливіші для нашого народу сакральні пам’ятки, серед яких Михайлівський Золотоверхий собор і Києво-Печерська лавра.
Високопреосвященний митрополит Димитрій виокремив дві постаті з картини та наголосив на значущості полотна: « Тут ми бачимо дві сидячі постаті: мандрівного філософа Григорія Сковороду, який дав нам, українцям, цікавий філософський світ, і преподобного Нестора Літописця, батька нашої української історії. Власне у преподобного Нестора є прекрасі слова, які знаходимо ми у Києво-Печерському Патерику: “Усяка бо річ, письмом не утверджена, підлягає невіданню і забуттю”. На прикладі цих слів, якщо говорити про письмо не лише як літературу, але й як художнє мистецтво, бачимо важливість таких картин, які так лаконічно, але й і вичерпно зображають нашу славну історію». І додав: «Є такий вислів: коли мовчать гармати, говорить дипломатія. Коли мовчать наші гармати, бачимо, говорить наше українське мистецтво, говорять науковці, люди мирних професій. Користь таких мистецьких робіт велика, адже це полотно помандрує Україною і, переконаний, посприяє утвердженню більш патріотичних позицій у серцях українців».
Насамкінець митрополит Димитрій закликав молитися про мир і спокій у нашій державі до українських святих, які так чисельно зображені на картині, а особливо до Божої Матері, що огортає усіх своїм Покровом.
Додамо, що 15 липня Патріарх Філарет відвідав і благословив відкриття у актовій залі Київської православної богословської академії, на території Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря, виставку історичної картини Артура Орльонова «Україна славетна» у рамках проетку «Україна: Історія великого народу». Опісля виставки у Михайлівському монастирі картини будуть експонуватися у заповіднику «Софія-Київська», Острозькій академії, а також Харкові та Львові.