Українцям треба відкрити для себе сотні святинь у Греції, вважає керуючий Тернопільською та Кременецькою єпархіями ПЦУ митрополит Нестор (Писик). Чого вартує лише храм, де перебувають мощі святого українця, якого вшановує вся Греція. З «Духовною величчю Львова» владика поділився своїми враженнями від паломницької поїздки до православної Еллади та розповів про те як ставляться греки до українців.
Якою була мета вашої поїздки в Греції?
Це була паломницька поїздка організована священиками нашої єпархії. Її особливістю було те, що ми вирішили відвідати ті святині, які наші парафіяни, і загалом українська церква мало знає. У нас в основному всі знають Афон і Корфу Святого Спиридона. А насправді в Греції десятки сотні святинь про які українці нічого не знають. Але для греків вони є дуже близькими і важливими.
Де саме ви побували?
Наприклад, ми були на Евбеї, служили в Неділю всіх святих в храмі Івана Руського. Це українець, запорізький козак, який прославився своєю святістю в Греції, і тим що відстоював православну віру перед турками. Його мощі зберігаються в цьому храмі. Туди приїжджають багато росіян та слов’ян, а українці не знають, що він був українцем. І, фактично, були першими представниками Православної церкви України, які в цьому храмі служили, хоча Московський патріархат там досить багато служив. І для самих греків було здивування, що Іван Руський насправді українець. Це великий святий біля якого постійно відбуваються зцілення, чудеса різні. Для греків це один з національних святих, якого весь народ вшановує. А в Україні не знають, що він був.
Які ще святині ви відвідали?
Також ми були в монастирі Като Ксенія де поклонялися поясу Пресвятої Богородиці. Там є частичка, тому що основний пояс на Афоні. Ми служили також молебень в монастирі Осіос-Лукас, де одні з найкращих та найдавніших у світі мозаїк. Молилися в печері святої Параскеви-П’ятниці, в тому місці де вона ховалася. Були на Метеорах. В Салоніках біля ікони Божої Матері Праворучиці зустріли українця, який є дияконом – кліриком Вселенського патріархату, він служить в цьому храмі. Звичайно відвідали мощі Димитрія Солунського. Також в Салоніках служили Літургію в патріаршому ставропігійному монастирі Влатадон, де теж служать двоє українців – священик і диякон. Насправді як виявилось, українців там доволі достатня кількість.
Також читайте: Митрополит Нестор: «Звідки взялась Почаївська Лавра та хто її розбудовував»
Як ці українці, та й греки реагують на Православну церкву України?
Ті українці, які там, повністю підтримують нас. Вони є вихідцями з нашої Церкви і продовжують нести українську місію. Що стосується греків, то ми зустрічали різне відношення. Одні чітко підтримували нашу Церкву і казали, що моляться за перемогу України. Були й такі, що казали: «Ви з росіянами брати, вам треба миритись». Не розуміючи всієї ситуації, вони мають ось таке сприйняття.
В соцмережах можна було побачити, що ви зустрічались з Предстоятелем Елладської церкви Блаженнішим Ієронімом. Не кожному паломнику випаде така можливість.
Цей візит не був запланований до початку нашого паломництва. Але, коли ми вже були в Греції нам сказали про таку можливість. Ми з радістю погодились зустрітись з Архієпископом Ієронімом. Поїхали в Афіни. Зустріч не була дуже довгою. Предстоятель поцікавився як справи, як здоров’я Блаженнішого Епіфанія, яка ситуація в Україні, питав про війну. А це якраз був той час, коли окупанти підірвали Каховську дамбу та створили потоп. Я попросив Блаженнішого молитися за Україну, він сказав, що буде обов’язково молитися. Також він запросив нас служити на території Елладської церкви всюди де потрібно. Обіцяв сприяти цьому.
Також читайте: Митрополит Нестор: «Важливо, щó ми розуміємо під Почаївською Лаврою»
Чи вдалося Вам побувати на Афоні?
Так, були на Афоні, в монастирі Ксенофонт, там теж служили Літургію. Зустрілися з священниками з Рівненщини. Служили всі разом з ієромонахами самого монастиря, була спільна Служба, все пройшло гарно.
Які загалом враження залишились від цієї поїздки?
Це моє перше паломництво в Грецію, раніше це були швидше робочі поїздки по церковних питаннях. Справляє враження те, що в Греції багато православних святинь. Це давня православна країна з давніми традиціями. Православна традиція там була неперервана. Напевне так би виглядала сьогодні Україна, якби не була під окупацією Російської імперії, яка нищила українську традицію, а потім в часи атеїзму знищували взагалі православ’я.
Для греків православ’я це частина їхнього життя, їхнього світогляду. У них це не якесь хобі чи дозвілля, для них це повноцінний спосіб сприйняття світу, спосіб мислення. Тому це є приклад з якого можна вчитись українцям. Окрім того, як я вже казав, в Греції є сотні важливих святинь, про які українці не знають. І ми усвідомили, що нам треба не тільки ці святині відвідувати для себе, але й для того, щоб і греки більше знали, більше розуміли Україну, краще могли відрізняти, що українці це окремий народ, а не частина російського.
В цілому греки до українців досить прихильно ставляться до українців, тому що навіть коли ми їхали і були платні дороги, то оператори бачивши українські номери безкоштовно пропускали нас. І коли зустрічались з простими людьми, то вони казали, що підтримують Україну та хочуть нашої перемоги. І це були не лише греки, ми зустрічали представників різних націй, навіть серби підходили і казали: «Ми за вас. Слава Україні!». А це вже щось означає.
Фото: митрополит Нестор
Підготував Андрій Толстой
Також читайте: Владика Нестор розповів, чому впродовж тижня його сторінку блокували п’ять разів