12 січня 2018 року також набувають чинності норми про додаткові обставини, що обтяжують покарання за злочини щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, повідомляє ІРС.
Прийняття Закону, на переконання Уряду, дозволить імплементувати міжнародні стандарти протидії насильству, забезпечити комплексний підхід до запобігання будь-яким формам насильства стосовно жінок, профілактику насильства та розширить коло осіб, які підпадають під дію чинного законодавства.
Закон № 2229-VIII запроваджує додаткові заходи, спрямовані на створення запобіжних і захисних механізмів боротьби з усіма формами насильства за ознакою статі: домашнє насильство, сексуальне насильство, переслідування, сексуальні домагання, примусові шлюби, каліцтва жіночих геніталій, примусові аборти, примусова стерилізація. Цими змінами буде забезпечено відповідність законодавства України сучасним європейським стандартам у цій сфері.
Також передбачається вдосконалення роботи служб підтримки потерпілих від насильства, зокрема державних телефонних “гарячих ліній”, та збору впорядкованих за категоріями відповідних статистичних даних.
З 11 січня 2019 року набуває чинності решта змін, які передбачає інший прийнятий Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 6 грудня 2017 року № 2227-VIII.
Зазначені законодавчі зміни дозволяють практично реалізувати основні положення Стамбульської Конвенції.
Під час прийняття цих законів парламентарі врахували позицію Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. Напередодні голосування ВРЦіРО звернулася до керівництва Верховної Ради та парламентських фракцій з проханням прийняти законопроекти № 4952 та № 5294, спрямовані на протидію домашньому насильству, у доопрацьованій редакції, яка виключає суперечливу термінологію.