Роман Соколовський – студент Львівської духовної семінарії Святого Духа. Він відреставровує старі світлини з церковних архівів, пов’язаних з історією УГКЦ. Завдяки цифровим технологіям, він зображає минулі події та видатні історичні постаті у кольорі сьогодні.
Ще в школі Роман захопився анімацією та цифровою ілюстрацією. Відтоді він реставрує плівкові чорно-білі фото. Сьогодні хлопець навчається на підготовчому курсі у Львівській духовній семінарії. З перших днів перебування у стінах закладу, Роман захопився задумом і відразу почав його втілювати.
«До цього проєкту я готувався довший час. Та саме у семінарії мої ідеї почали втілюватися в життя. Середовище, у якому перебуваю, надихає на працю. Я глибше почав вивчати історію церкви, пізнавав її зсередини і збагнув, наскільки вона велична і широка своїм історичним простором», – розповідає Роман Соколовський.
Таке захоплення історією Церкви триває ще змалечку. Адже Роман виховувався у священичій родині. Наслідуючи приклад батька-священнослужителя, хлопець вирішив піти його шляхом – теж стати священником.
Світлини для реставрації Роман шукає в церковних архівах, приватних фотоальбомах та у просторі Інтернету. Деякі священнослужителі, спостерігаючи за діяльністю хлопця, самі надсилають старі фотографії для реставрації. Серед них – портретні фотографії видатних церковних діячів, зокрема Андрея та Климентія Шептицьких, Йосифа Сліпого, Григорія Хомишина, та спільнотні світлини духовенства та вірних.
«Мій проєкт полягає в тому, щоб відновити історичну пам’ять Церкви та її видатних діячів. Нам потрібно пам’ятати про їхню працю та служіння, відвагу та вірність церкві у час її переслідування. Ми маємо приклад того, як треба наслідувати свою віру та свідчити Христа. Бути людяними у нелегких обставинах життя. За своє життя ці постаті зробили чимало, тому пам’ять про них повинна жити, – ділиться хлопець. – Сьогодні давні фотографії покриваються пилюкою в архівах, натомість їм необхідно дати “нове життя”. Бо світлина зберігає унікальне зображення людини, її історію, життя та покликання. Тим паче усі фотокартки чорно-білі, зроблені на стару плівку. Завдяки реставрації історичні події та відомі особистості, які зображені на фотографіях стають до нас ближчими».
Перед тим, як технічно опрацювати фотографію, Роман детально вивчає її історичний контекст. Це необхідно, щоб досконало передати настрій та документальність фотографії.
«Спершу я вивчаю історичні джерела, щоб розуміти, коли і де була зроблена світлина та хто на ній зображений. Для кожної фотографії потрібен особливий підхід, щоб розуміти, який вона несе історичний контекст. Лише після глибокого аналізу, я технічно опрацьовую світлину».
Сама реставрація світлин триває від одного до декількох днів, залежно від складності роботи. Вона передбачає збільшення якості, усунення дефектів та накладання кольору – процес кольоризації. Для цього фотографію необхідно опрацювати в декількох редакторах.
«Найважливіший етап – точне відтворення кольору на світлині. Чим більше людей і деталей на фото, тим клопіткіший і довший процес. Необхідно зважати на сакральні атрибути та одяг відповідного часу чи сану, якщо це духовна особа. Для цього я покликаюсь до історичних джерел, щоб досконало відтворити оригінал у кольорі. А до кожної роботи дописую коротку замітку про подію та людей, зображених на світлині».
Та лише на фотографіях Роман не зупиняється. Сьогодні він опрацьовує й унікальні відео, які збереглись у церковному архіві. Відповідно виникають додаткові труднощі з реставрацією відеоматеріалів.
«Оскільки наша церква довгий час перебувала у підпіллі, на відеозаписи з тих часів натрапити доволі важко, адже їх дуже мало оскільки вони були заборонені в Радянський час. Ті відео, які збереглися, є унікальними. Натомість виникають інші труднощі. Якщо фотографія містить один кадр, то коротке відео має приблизно 5000 кадрів. Знадобиться не менше ніж місяць, щоб опрацювати такий запис».
Свої доробки Роман Соколовський публікує в соцмережах. За його роботою із захопленням стежить не лише духовенство, а й світська аудиторія. А Роман продовжує працювати і планує реалізувати декілька унікальних проєктів:
«Зважаючи, що у нашій церкві були проголошені святішим Отцем Іваном Павлом II у 2001 році святі новомученики, планую створити про кожного з них документальну анімацію зі світлин. Зараз триває окремий проєкт про кардинала Йосифа Сліпого. І, звісно, продовжую збирати старі світлини з архівів та зберегти у сучасному кольоризованому форматі.
Попри брак часу, я відданий цій справі. Бо вірю, що ці фотографії будуть актуальні, і пам’ять про визначних діячів Української Греко-Католицької Церкви та їхні добрі справи для українців житиме».
Усі відреставровані роботи Романа Соколовського можна знайти у соцмережах за покликанням.
Підготувала Наталя Стареправо