Не народжений святим: цікаві факти про святого Августина

Сьогодні, 28 серпня, Римо-Католицька Церква відзначає спомин св. Августина, єпископа і Вчителя Церкви. З цієї нагоди ми розповімо про святого, чому варто прочитати його працю і поділимось роздумами  блаженного, що актуальні досі. 

Бунтівна молодість 

Щоб стати одним з найбільших святих, йому довелось пройти шлях навернення.  Августин  ріс у сім’ї, де матір була християнкою, а батько язичником. Хлопець не схилявся до  християнського вчення й навіть вважав його нерозумним.  В юні роки Августин належав до спільноти маніхеїв ( ототожнювали свою позицію із абсолютним добром, позиції опонента – з абсолютним злом).  

Почуті молитви

Пізніше хлопець замислився над неоплатонізмом. У Мілані Августин познайомився із єпископом Амвросієм. Мабуть, молитви матері були почуті, і її син таки навернувся й прийняв хрещення. Опісля чоловік повернувся до Гіппона (сьогодні Аннаба в Алжирі), де разом із товаришами заснував монастир і сам став священником. 

Діяльність Святого

Якщо коротко, Святий Августин був християнським богословом, філософом й церковним діячем. Його служіння полягало у формуванні священників та єпископів. Августин боровся з єретичним вченням, зокрема з маніхейством, якого раніше сам дотримувався.  

Портфоліо Святого Августина. Чому “Сповідь” – must read

До відомих праць належать “Сповідь”, “Про град Божий”, також збереглися 363 проповіді та 217 листів.  Сьогодні у топ праць, які привертають увагу сучасників, увійшла “Сповідь”.  У ній блаженний  згадує про навернення, віднайдення після довгого пошуку істини; боротьба в людському серці між покликанням до гармонії з Богом і гріховними спокусами. Тут Святий роздумує про природу зла, про гороскопи, про Бога, про створення світу, про щастя. Його пізнання Бога допоможе читачеві розібратися і зі своїми питаннями й сумнівами. 

Роздуми Блаженного

Його твори можна розібрати на цитати. Ми згадаємо декілька висловів Августина:

Помилки — людська річ, але добровільно тривати в помилках — річ диявольська;

***

Пам’ятай, що твої вільні від занять хвилини обтяжені найбільшими завданнями і відповідальністю;

***

Люди, навчіться співати і танцювати, бо ангели в небі не знатимуть, що з вами робити;

***

Друг  лестощами розпещує, а ворог сваркою, зазвичай, виправляє.

***

Погані часи, важкі часи – ось що люди не втомлюються повторювати. Але живімо добре, і часи стануть хорошими. Ми і є часи. Які ми, такі і часи;

***

Якби Бог призначив жінку бути пані чоловіка, він створив би її з голови, якби – рабою, то створив би з ноги; але так як він призначив їй бути подругою і рівною чоловікові, то створив з ребра;

***

Де немає правосуддя, немає і держави;

***

Час не проходить даремно і не котиться без жодної дії на наші почуття: він творить в душі дивовижні справи;

***

Людина не насолоджуватиметься їжею і питвом, якщо не перестраждає від голоду і спраги.

***

Бог не покидає нас, якщо ми не покидаємо його;

***

Віра полягає в тому, що ми віримо всьому, чого не бачимо; а нагородою за віру є можливість побачити те, у що ми віримо.

Кінокартини

Святий Августин/Sant’Agostino 

Німеччина, Італія,  2010

Історична драма, біографія

Режисер: Крістіан Дюге

Кінострічка розповідає про його життя з підліткового віку до самої смерті у віці 69 років. Останні кілька тижнів життя єпископа Гіппо, під час облоги міста вандалами, виступають в якості обрамлення спогадів про його життя і навернення до християнства.

Фільм доступний українською. 

Тут можна подивитись першу частину.

Тут можна подивитись другу частину. 

Підготувала Наталя Стареправо