По святі Успення Пресвятої Богородиці Церква згадує незвичайну святиню, свідка життя на землі Ісуса Христа – Його Нерукотворний Образ. Зокрема, в цей день вшановують подію його перенесення з Едеси до Царгорода, що відбулася у 944 році.
Спас Нерукотворний — зображення Ісуса Христа, що виникло внаслідок дотику тканини до Його обличчя. Відомі: Мандиліо́н (Άγιον Μανδύλιον від грец. μανδύας — мантія, обрус) — Нерукотворний Образ з Едеси, Плат святої Вероніки, Туринська плащаниця. Є також згадки про ще один Нерукотворний Образ з міста Камуліян у Кападокії, який було перенесено до Царгорода; про цей Образ згадували на Другому Вселенському Соборі в Нікеї 787 року.
Також читайте: Спас Нерукотворний, Святий Лик, Зображення з Едесси або Мандиліон – неоціненний скарб християнської традиції
Нерукотворний Образ Ісуса Христа, відомий як Мандаліон (або Мандиліон) з Едеси, зберігається у Папській захристії Сикстинської капелли у Ватикані. Його походження пов’язують із життям царя Авгара, що правив у Месопотамії в час земної проповіді Ісуса Христа. Цар, що захворів проказу, почув про діяльність Спасителя, зокрема і про чудесні оздоровлення. Відтак надіслав листа із засвідченням своєї віри, запрошуючи Ісуса відвідати його. За переданням, листа приніс маляр Ананія, який безуспішно намагався змалювати портрет Христа. Спаситель, дізнавшись про прохання царя, умив своє лице і витер його рушником, на якому проявився Його лик. Цей відбиток, що став Нерукотворним Образом, посланці віднесли в Едесу, місто царя Авгара. Хворий цар, поцілувавши Образ, оздоровився; рештки слідів прокази зійшли з його обличчя, коли Едесу відвідав апостол Тадей і охрестив царя і чимало народу. Відтоді Образ, розкішно оздоблений, глибоко почитали в Едесі, а пізніше, після завоювань міста, його викупив імператор Костянтин Багрянородний і урочисто переніс до Царгорода. Згодом Образ перенесли до Рима, а за іншими переданнями – до Генуї; проте саме цим Нерукотворним Образом називають святиню, що перебуває у Ватикані.
Також читайте: Подія 944 року – перенесення Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа: 5 фактів
Такий розвиток подій у своїх «Житіях святих» І. Я. Луцик. Він же говорить про Тадея – одного з 70 апостолів, тобто ранньохристиянського святого, учня Івана Хрестителя, якого деякі джерела називають Тадеєм Едеським, а автор «Житій» каже, що до Авгара послав його апостол Тома. Разом з тим, історію Едеського Образу пов’язують із апостолом з іменем Тадей, який є на думку більшості дослідників Юдою Тадеєм, одним із 12 апостолів Христа, що супроводжував Його під час діяльності і був присутнім на Тайній Вечері. Ймовірно, що ці дві постаті насправді говорять про одну й ту ж особу: причина в тому, що реальних фактів із життя апостола Юди Тадея дуже мало, бо через уживання імені «Юда» його довгий час плутали із Юдою Іскаріотом, апостолом, що зрадив Христа. У середні віки Тадея ототожнювали як брата святого апостола Якова Алфеївого, мати якого, Марія Клеопова, була сестрою Матері Ісуса. Отже, Тадей, був одним із братів Ісуса Христа. Ці висновки частково підтверджуються словами «Юда, слуга Ісуса Христа, брат Якова,..» з Послання Юди — однієї з книг Нового Заповіту і авторство якого приписується апостолу Тадею. Про його життя і діяльність відомо лише, що Тадей проповідував Євангеліє спершу в Юдеї, Галілеї, Самарії, Ідумеї, потім в Аравії, Сирії, Месопотамії, а під кінець у Персії та Вірменії, де, імовірно, прийняв мученицьку смерть.
Також читайте: 7 фактів про апостола Юду Тадея, які вас здивують
Про те, що саме святий апостол Юда Тадей приніс Образ Христа до Едеси, говорить побожне передання, що лягло в основу дев’ятниці, важливого моління, яке практикують християни. Дев’ятиденну молитву до Юди Тадея пов’язують із проханнями допомоги у безнадійних обставинах і відзначають силу заступництва апостола, за посередництвом якого навіть найскладніші труднощі з Божої волі вирішуються. Тож Едеську святиню, зокрема її апостольську подорож асоціюють саме з цим святим. Але мандрівка Нерукотворного Образу в Едесу, а згодом перенесення її до Царгороду і врешті до Рима – це не єдина місія цієї реліквії. У 2015 році Образ відвідав і Україну, де три тижні перебував на Святоюрській горі. Згодом святиня побувала також у Тернополі та Зарваниці.
Архикатедральний Собор святого Юра пережив велелюдне паломництво: майже місяць храм, де тривала майже цілодобова молитва, відвідували тисячі вірних. Унікальну реліквію, що зберігається в Папській захристії, з якої її виносять для загального почитання тільки раз у році, мали можливість побачити і поцілувати численні паломники з різних куточків. України. Тож це свято пригадує нам не лише історичну подію перенесення реліквії до Царгорода, а й українське її паломництво, що залишило благословенний слід у багатьох серцях.