о. Олексій Філюк: «Бог не дивиться на ваш одяг, а лишень – на ваше серце»

Піст – це добровільне утримання людини від їжі, розваг, від усього того, що, можливо, віддаляє її від Бога. Піст – це час, упродовж якого ми маємо перебувати наодинці із нашим Творцем. Протягом року Церква пропонує кілька постів для того, щоб ми, проживаючи наше, інколи непросте, життя, мали змогу хоча би на один щабель наблизитися до Господа.

Як правильно постити? Чи можна під час посту займатися коханням? Який одяг рекомендовано використовувати під час посту? На ці та інші питання відповідає священик ПЦУ із Тернопільщини отець Олексій Філюк.

Піст як аспект духовного життя

Піст – це не дієта. Піст – це утримання свого серця від зла. Піст – це утримання свого язика від поганих слів. Піст – це часткове утримання від споживання їжі тваринного походження. У період посту ми маємо час для налагодження гарних стосунків із нашим Творцем.

 Як правильно постити?

Ще раз наголошую, піст – це не дієта. Для того, щоб правильно поститися, ми можемо повністю відмовитися від їжі на певний термін, або можемо споживати усе, крім їжі тваринного походження, і також можемо їсти все. Апостол Павло  каже: «Все дозволено, але не все корисно». Головне у піст – не їсти один одного, не сваритися, не злоститися, а любити, благословляти, молитися. Коли ми будемо мати шлуночок не дуже переповнений, тоді будемо краще налагоджувати контакт з Богом. «Ситий про Божі справи не думає», – так є написано. Ми з вами, коли перебуваємо у часі посту, маємо поститися так, наскільки нам дозволяє здоров’я. Від посту звільняються вагітні, хворі люди, старенькі, немічні люди, а хто повний сил і енергії, – ті можуть постити. Кожен може постити індивідуально, але є приписи Церкви, яка рекомендує, наприклад під час Великого посту, утримуватися від споживання їжі тваринного походження, від гучних забав, а бути скромним. Апостол Павло говорить: «Безперестанно моліться, завжди радійте і за все завжди дякуйте Богові». Він рекомендує завжди молитися. Чи ви будете молитися своїми словами, чи завченими текстами – у цьому немає нічого поганого.

Якщо  ходжу у храм і молюся, але постити не виходить, то чи грішу?

Я не можу вас засуджувати. Апостол Павло говорить: «Хто їсть овочі, хто їсть м’ясо, нехай не засуджує того, хто їсть овочі». Тобто, ми не в праві засуджувати один одного. Церква рекомендує поститися, якщо маєте таке бажання, якщо не маєте такої можливості – звичайно ви за це не будете засуджені. Головне – не грішити язиком, словами, ділами, не робити нікому зла. А їжа – це другорядне.

Чи можна під час посту займатися коханням?

У законному подружжі усе має бути за згодою двох сторін. Наприклад, домовилися люди, що вони протягом посту не будуть мати інтимних зв’язків між собою, а будуть поститися, щоб це більше їх налаштовувало на зв’язок з Богом. Тоді хай так собі в людей буде. У шлюбі все має бути за згодою двох сторін. Якщо ви для себе приймаєте рішення, що у вас не буде цих таких подій, то ви маєте це рішення приймати обоє, а так, то заборони немає.

Чи святкувати ювілей під час посту?

Під час посту Церква рекомендує не відзначати великих і гучних забав. Наприклад, дні народження з живою музикою і танцями, – Церква не одобряє. Під час посту не вділяється Таїнство вінчання. Є багато обмежень, які ми з вами мали би дотримуватися, як християни.

Який одяг рекомендовано використовувати під час посту?

Бог не дивиться на ваш одяг, а лишень – на ваше серце. Одяг – це другорядне. Пам’ятаймо те, що ми не маємо бути спокусою. Хлопці мають ходити у штанах, дівчата – у довгих платтях чи спідницях. Ваша індивідуальна справа бути собою і не ставати спокусою для інших. Старайтеся бути ревними християнами, старайтеся любити,  молитися, поститися, і хай у всьому прославиться наш люблячий Бог.

За матеріалами програми «Добра розмова» для телеканалу ІНТБ

Фото – із Фейсбук-сторінки о. Олексія Філюка