Про духовно-культурні мости між Львовом і Ліваном

З 27 жовтня до 3 листопада 2016 року на запрошення всесвітньо відомого вченого, філософа та богослова д-ра Едварда Алама з Католицького Університету Нотр-Дам Луазев Бейруті(NotreDame University-Louaizé, Lebanon) мав нагоду відвідати Ліван. Головною метою поїздки було встановлення академічних зв’язків між освітніми та громадськими інститутами та поглиблення взаємних відносин у царині міжрелігійного діалогу та міжкультурного обміну. До слова, професор Алам неодноразово відвідував Україну та брав участь у низках академічних заходів та подій, зокрема у Львівському  національному університеті імені Івана Франка та в Українському Католицькому Університеті.

14876490_10154616961028665_6822708482275420124_o

Географічне розташування Лівану, його історичне значення, релігійне та етнічне розмаїття (95% арабів – з яких 54% мусульман та понад 40% християн, 4% вірмен та 1% інших етнічностей) роблять цю країну привабливою з точки зору вивчення як міжрелігійного діалогу, так і міжкультурного співіснування та співпраці. Також із загостренням сирійської кризи до країни прибуло понад півтори мільйона сирійських біженців, що додає Лівану нових викликів у соціальній, економічній, політичній, релігійній та культурній площинах.

img_3223

Впродовж поїздки було чимало цікавих зустрічей, а саме – відвідини Ліванського Католицького Університету Нотр-Дам та його ректора отця Валіда Мусси, зустріч з новопризначеним послом України паном Ігорем Осташем в Посольстві України в Бейруті, відвідини Кедрового Інституту (http://cedarsinstitute.org/) та зустріч з його президентом доктором Юсефом Рахме, а також лекція для студентів університету про соціальний вимір міжрелігійного діалогу на прикладі ініціатив Центру «Лібертас».  Особливе зацікавлення у студентів викликали проекти «Лібертасу» у співпраці із Львівською торгово-промисловою палатою та ініціативи спрямовані на допомогу біженцям та внутрішнім переселенцям, оскільки проблема біженців є однією із найболісніших в країні. Тому вдалося обмінятися думками і досвідом, що, безумовно, надзвичайно важливо для того, аби розуміти, як розвивати нашу стратегію комунікації всередині релігійного простору Львова та й загалом України.

img_3231

Окрім офіційних зустрічей, було багато моментів натхнення з подорожей містами. Було неймовірно поринути у красу Баламанду, Біблоса, Сидону та декількох монастирів розташованих в горах у Священній Долині (Долині Кадіша), яка входить у Світову спадщину ЮНЕСКО через її важливе значення, як місця утворення одних з найбільш ранніх християнських чернечих поселень у світі.

img_3148

Гадаю, що ця поїздка була своєрідною візитівкою України у Лівані. За словами організаторів програми, потрібно розвивати культурні та духовні зв’язки між Україною та Ліваном, залучаючи молоде покоління до вивчення культури, релігії та історії обох країн.

img_3066Все ж більша частина ліванців дізналась про Львів. До речі, у цій країні зараз перебуває сестра Альфонса Карапата від УКУ, котра вивчає арабську мову та еклезіологію в Бейруті. Тому духовні мости прокладено!

Тарас Дзюбанський,

голова Центру міжконфесійного і міжрелігійного діалогу «Лібертас»,

Світлини – з приватного архіву Тараса Дзюбанського