Професор з Риму: ««Не знаю, чи західна людина пішла б на смерть за батьківщину»

«Захід, зокрема Великобританія, Франція, Німеччина, Італія, Іспанія, лише заявляє про свободу, але про індивідуальну, а не ту, яку знаємо, яка гарантує права всім. Візьміть, наприклад, питання аборту. Якщо хтось може вирішувати долю життя іншого, то де ж тоді свобода?!»

Який урок дає Україна світові, борючись за свободу сьогодні? Про це розповів професор Папського Латеранського університету в Римі о. Паоло Асолан в інтерв’ю Департаменту інформації УГКЦ. Священник також відомий як співавтор книги «Скажи мені правду. Діалоги про сенс життя», в якій викладено його діалоги з Блаженнішим Святославом.

Паоло Асолан відзначив, що підтримуючи Україну, Європа і світ знову об’єдналися. Однак, на його думку, «Захід не повністю розуміє ідеальну цінність відповіді українців [на російську агресію — ред.]». «Я вважаю, що українці справді борються за свободу. Не знаю, правда, чи західна свобода є тим, за що вони ведуть боротьбу. Мені здається, що європейське питання — це більше про захист привілеїв Європи, способу життя в Європі, навіть на рівні, який перевищує… розуміння того, про що просить Україна, коли йдеться про її існування в європейському просторі».

На думку професора, існують культурні зіткнення «щодо яких Захід залишається слабким та млявим». «Не знаю, чи західна людина пішла б на смерть за батьківщину. Хочу сказати, що є ще щось, за що варто вмирати, і це щось — свобода. Пам’ятаю перші кадри, які надійшли з України, — краще померти, ніж бути рабом путіна і так далі. Це фрази, які спонукають до роздумів. Бо західна свобода складається з рабства, наприклад, від споживання, від певного способу життя. Все справді почало зводитися до заробляти більше, мати більше, насолоджуватися більше, бути краще і краще. І ніхто не готовий віддати життя. Якщо віддаючи життя, людина відчуватиме брак цих речей, то воліє краще мати ці речі. Не знаю, чи розуміє це Захід».

Паоло Асолан вважає, що Україна разом з колишніми членами радянського блоку може допомогти Заходу не дегуманізуватися. «На Заході теж відбувається дегуманізація. Наприклад, Канада зараз розглядає можливість легалізації асистованого самогубства для бідних. Існує така вибірковість, що життя можливе лише для тих, хто має гроші, добре забезпечений. Захід стає таким».

«Повторю, Захід, зокрема Великобританія, Франція, Німеччина, Італія, Іспанія, лише заявляє про свободу, але про індивідуальну, а не ту, яку знаємо, яка гарантує права всім», — наголошує професор. «Візьміть, наприклад, питання аборту. Якщо хтось може вирішувати долю життя іншого, то де ж тоді свобода?!»

Паоло Асолан переконаний, що Україна, у своїй боротьбі за свободу, дає світові два головних уроки:

«По-перше, що ще існують речі, за які варто померти. По-друге, що є межа, що правда не може бути в найсильнішого. Це коли держава, яка, безумовно, менша, з меншими можливостями, каже «ні», каже, що ти перейшов цю межу і я не можу з цим змиритися… Якби світ, якби життя стало лише зіткненням сил, де найсильніший повинен перемогти, то це був би армагедон, не було б навіть цивілізації», — наголошує він.

Професор вважає, що поставити «життя іншого в центрі мого життя» може тільки християнство. «Жодна інша релігія не має такої сили. І коли той, хто казав, що не віруючий, але навіть у концтаборі робив акти милосердя, даючи їжу зі своїх запасів, — це свідчення перебування тоді там Ісуса Христа. Це — міра того, хто не забирає життя в іншого, а віддає його, щоб інший міг жити. Це — Бог, це — Отець, який породжує Сина, це — таємниця хреста Господнього. Поза християнством немає такої правди. Є лише релігія, яка створює касти…»

Паоло Асолан  відзначив, що той хто бачить посвяту українців, каже: «є не тільки війна, а й Дух Святий, Господь. Бачить і запитує: “Що таке істина?” А це і є істина. Жити так — це істина. Ми створені для того, щоб так жити, і, живучи так, можна дуже чітко побачити те місце, яке займає віра».

Головне фото: о.Паоло Асолан/SIR/Marco Calvarese