прот. Ігор Цмоканич: «Книга Апокаліпсис – це Книга потіхи»

Дуже часто ми з вами чуємо слово Апокаліпсис. Що таке Апокаліпсис? Чи означає це слово кінець світу? А, можливо, Апокаліпсис – це те, що відбувається з нами зараз? Хто вона – блудниця, одягнена в пурпур? На ці запитання відповідає сотрудник храму Успіння Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (м. Дрогобич) протоієрей Ігор Цмоканич:

«Що таке Апокаліпсис? Це про кінець світу? Це те, що відбувається з нами зараз? Можна сказати, що частково так. Це те, що ми з вами переживаємо зараз. Що означає Апокаліпсис? Потрібно сказати, що є така Книга у Святому Письмі, яка українською перекладається як Одкровення або Об’явлення, що у свою чергу є перекладом грецького Апокаліпсис. Це Книга, про яку всі говорять, на яку часто посилаються. Її назву застосовують до різних речей, до катастроф, до природніх катаклізмів, до чогось такого, що носить епічний характер. Але цю Книгу ніхто не читав. І багато хто здивувався би, що Книга Апокаліпсис – це не про кінець світу. Наскільки я знаю, вислів «кінець світу» там і не вживається, а радше говориться про новий світ, який настане внаслідок перемоги над всім злом і несправедливістю.

Що таке Апокаліпсис? Отже, Апокаліпсис (грец. Αποκαλυψιζ) – означає «зняти покров». Уявіть собі пам’ятник, який накритий покривалом до урочистого відкриття. Тобто ви можете вгадувати контури, припускаючи, що там знаходиться. Ну, і пізніше урочисто знімається цей покров. І, якщо буквально, то це слово означає «зняти покров». Тільки цього разу покров знімається з історії, і, немовби, показується, що насправді відбувається за всіма тими подіями, які нас бентежать і вражають. Апокаліпсис – це Книга, в якій знімається покров не тільки з історії, але і зі зла. Тобто знімаються маски. Апокаліпсис або Одкровення – це Книга не про далеке майбутнє. Апокаліпсис або Одкровення – це Книга про те, що відбувається, про суть історії. А історія – це, насправді, епічна боротьба між добром і злом. А ми зараз знаходимося в самому епіцентрі цієї боротьби. У Книзі є такий сильний образ – блудниця, одягнена в пурпур, тобто у багатий одяг, а, водночас, у лахміття. Під блудницею розуміється Римська імперія з її ідеологією, яка, немовби, виглядала великою, чоловіколюбивою тощо. А, насправді, за тим всім ховалася цвіль і гниль, зрештою, як і з рускім світом. І люди, які платять своїм життям, які проливають свою кров, вони, немовби, знімають маски з того всього, що ховається під добро. І можемо казати, що ми з вами переживаємо Апокаліпсис, бо боротьба наших воїнів і жертви наших цивільних людей знімають маски з русского світу, з того світу, яким багато хто захоплювався, з русского язика, з русскої культури тощо.

Апокаліпсис – це Книга про те, що мучеництво і страждання – це не поразка добра, але саме в такий спосіб добро перемагає зло. Книга Апокаліпсис – це Книга потіхи, яка нагадує нам про те, що зло все ж таки діє шляхом обману. Воно давить своєю всесильністю. Але все те руйнується слабкими людьми, які вміють любити, які вміють послужити. І Книга Апокаліпсис – це Книга про те, що відбувається з нами. Вона закликає нас зробити свій вибір: чи бути воїнами світла, а чи воїнами темряви. Вона закликає нас не боятися. Вона закликає нас боротися. Вона, немовби, знімає маску зі зла і показує, що воно не всесильне, і добро переможе зло, але вибір завжди за нами. Головне – це не боятися. Книга Одкровення знімає маски. І нам важливо прийняти цю правду. Важливо зрозуміти, що русский мір вбиває, а русска культура – це якраз ця блудниця, одягнена в пурпур, а водночас у лахміття. Важливо вміти це побачити».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами відеоблогу для ресурсу «Варто – Галицькі Новини»