прот. Ігор Цмоканич: «Важливе правило у боротьбі з фейками – це не вірити у те, що вам подобається»

Інколи може скластися таке враження, що якщо людна дуже багато всього публікує, зокрема фотографії, то вона веде інтенсивне і насичене життя. Але, якщо людина насправді чимось займається, то, відповідно, вона не має часу публікувати різну інформацію чи фотографувати. Якщо ви багато часу читаєте стрічку новин чи переглядаєте відео якогось суперпопулярного блогера, – це означає, що у вас забагато вільного часу. Дуже багато людей, судячи по їх стрічці новин, активну життєву позицію підміняють різними постами не перевіреними, постами емоційними, а значить постами маніпулятивними. В черговий раз хотілося б закликати до певної інформаційної гігієни.

Перше – важливе правило у боротьбі з фейками – це не вірити у те, що вам подобається. Не вірте у зручну для вас істину, яка виправдовує вашу діяльність. Ніколи не публікуйте неперевіреної інформації. Не публікуйте інформації тільки тому, що вам так подобається. Ніколи не публікуйте інформації про переселенців тільки для того, щоб виправдати свою бездіяльність. Взагалі, не публікуйте інформації, якщо від неї не залежить якась справа, не залежить чиєсь життя, не залежить допомога. Пам’ятайте про те, що соціальна мережа зараз – це інструмент, який має працювати. Дуже часто багато емоційних, поверхневих постів збивають стрічку новин, що призводить до втрати важливої інформації. Ніколи не публікуйте тієї інформації, яку ви особисто не перевірили, або ж не почули від людей, яких ви знаєте особисто. Звичайно, ви можете почути інформацію від друга, брата чи сестри, але, якщо вони почули її їдучи в маршрутці, то ніколи не публікуйте такої інформації.

Друге – публікуйте тільки таку інформацію, яка має значення, яка на щось впливає. Найбільша брехня – це не є відверта брехня. Найгірша брехня – це дев’яносто п’ять відсотків правди, за якими ховається п’ять відсотків інформаційної отрути. Ще раз і ще раз – не забивайте стрічку непотрібними новинами, про які і так знають без вас. Використовуйте соціальні мережі тільки, як інструмент. Ніколи не публікуйте такої інформації, яка може роз’єднати суспільство. Адже громадянська позиція полягає не у ваших картинках, а у відповідальності і в діяльності. І щось мені так підказує, що зазвичай люди, які публікують багато різної інформації, мають забагато вільного часу. Але вони, насправді, марнують свій час, адже його потрібно використовувати за призначенням.

Ніколи не публікуйте тієї інформації, яка вас оправдовує. Так, якщо ви не хочете допомагати, то завжди знайдете причину. Тому не публікуйте інформації тільки для того, щоб виправдати свою бездіяльність, своє боягузтво тощо. Знаєте, краще моліться, адже від цього залежить значно більше.

прот. Ігор Цмоканич, сотрудник храму Успіння Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (м. Дрогобич)

За матеріалами відеоблогу прот. Ігоря Цмоканича для ресурсу «Варто – Галицькі Новини»