прот. Миколай Гелетюк: «Якщо ми свідомо вчиняємо гріх, тоді ми – раби гріха»

Ми перебуваємо у часі Великого посту. Великий піст – це особливий час для боротьби з гріхом. Великий піст – це час особливої покаянної молитви, це період для глибшого пізнання себе, це час для внутрішньої тиші. Зараз ми, відкривши своє серце для покаяння, маємо приступати до Таїнства Сповіді і Причастя. Відкидаймо від себе всякий гріх і впевнено прямуймо до досконалості. Що таке гріх? Що потрібно робити для того, щоб вийти із стану гріховного рабства? Що робити людині, яка мимоволі сьогодні стала рабом таких гріхів як: пияцтво, куріння, наркоманія, ігроманія, порнографія та інші? На ці та інші питання відповідає настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці Івано-Франківської єпархії ПЦУ (с. Коршів) протоієрей Миколай Гелетюк.

Що таке гріх?

Дорогі брати і сестри! Зараз ми перебуваємо у часі Великого посту. Великий піст – це час духовної боротьби. Вже два тижні в Україні триває війна, і ми не можемо залишатися байдужими до всього того, що відбувається в нашій державі. Наш свободолюбивий український народ відстоює свою Незалежність, свою державність, свою ідентичність, свою культуру і традицію. Наш народ відстоює все те, що українське, що миле і любе нашому серцю. Звісно, що окрім цієї боротьби, ми перебуваємо ще й в стані іншої боротьби – духовної. Оскільки ми переживаємо перший тиждень Великого посту, то хотілося би поговорити на тему рабства гріха. Гріх – це порушення волі Божої. Гріх – це непослух волі Божій. Гріх – це порушення закону Божого. Зрештою, гріх – це все те, що віддаляє нас від Бога, що позбавляє нас благодаті Божої. На сторінках Священного Писання ми читаємо такі слова: «Кожен, хто гріх чинить, – гріха невольник!» (Ів. 8, 34). Дуже часто між людьми ми чуємо про те, що ніхто не є святим, а, отже, всі грішать, всі вчиняють ті чи інші гріхи і беззаконня. Так, але якщо би всі грішили, якщо би весь світ знаходився в полоні зла, а на землі не було б жодного праведника, то, відповідно, не було би вже й цього світу. Це нам говорить про те, що весь світ лежить у злі, але у цьому світі є Церква. У цьому світі живуть ті, які перебуваючи у благодаті Святого Духа, провадять боротьбу з гріхом, боротьбу зі злом і беззаконням. Апостол Павло говорить такі слова: «Учинки ж тіла явні: розпуста, нечистота, розгнузданість, ідолослужба, чари, ворогування, свари, заздрість, гнів, суперечки, незгоди, єресі, зависті, пияцтво, гульня і таке інше, про що я вас попереджаю, – як я вже й раніше казав, що ті, що таке чинять, царства Божого не успадкують» (Гал. 5, 19-21). А далі апостол Павло у посланні до Коринтян продовжує: «Чи ж не знаєте, що неправедні царства Божого не успадкують? Не обманюйте себе! Ані розпусники, ані ідолопоклонники, ані перелюбники, ані розгнуздані, ані мужоложники, ані злодії, ані зажерливі, ані п’яниці, ані злоріки, ані грабіжники – Царства Божого не успадкують. І такими з вас деякі були; але ви обмились, але ви освятились, але ви оправдались іменем Господа Ісуса Христа та Духом нашого Бога» (1 Кор. 6, 9-11). У цьому місці Священного Писання апостол Павло звертається  до Коринтян, які раніше перебували у стані цього гріха, але вони освятилися, вони омилися, і, сповнившись Духа Святого, провадили життя святе. А всі, хто перебуває в стані гріха, то, відповідно, не наслідують Царства Небесного. Отже, ми розуміємо, наскільки гріх є небезпечним для життя людини. Коли гріх вплітається в життя людини, тоді вона не може не чинити його, не може визволитися від нього. В такому випадку можемо сказати про те, що людина полюбила гріх, з’єдналася з гріхом і не може від нього відлучитися. 

Що потрібно робити для того, щоб вийти із стану гріховного рабства?

Найперше потрібно пам’ятати про те, що якщо ми свідомо вчиняємо гріх, тоді ми – раби гріха. Будь-який гріх зароджується в розумі, а вже потім у серці людини. Дуже важливо пам’ятати про те, що ми маємо владу над своїми думками, ми можемо і маємо собі сказати: «Я не приймаю цю думку, я з нею не погоджуюся». І коли ми будемо провадити цю боротьбу, тобто не приймаємо цієї думки, тоді вона не буде мати місця у нашому серці, і, відповідно, людина перестане чинити гріх.

Що робити людині, яка мимоволі сьогодні стала рабом таких гріхів як: пияцтво, куріння, наркоманія, ігроманія, порнографія та інші?

Всі ці гріхи роблять людину рабом гріха. Для того, щоби визволитися від цього гріховного стану, людина повинна застосувати для боротьби Слово Боже. Псалмоспівець Давид каже: «Кроки мої спрямуй за твоїм словом, не дай ніякій кривді запанувати надо мною» (Пс. 118, 133). Найкраща зброя у боротьбі з гріхом, який заволодів мною, – це Слово Боже. Дуже важливим аспектом є слухання проповіді, слухання Слова Божого. Присутність на Богослужінні – це, немовби, друга зброя проти наших гріховних пороків. Адже це збільшує нашу віру і допомагає нам у боротьбі з гріхом. Адже Господь звертається до нас, кажучи: «Бо де двоє або троє зібрані в моє ім’я, там я серед них» (Мт. 18, 20). Наступний важливий духовний аспект – це домашня молитва. І ось благодать Святого Духа приходить в те серце, яке робить ці кроки назустріч Богу, яке шукає Слова Божого.

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами програми «7 хвилин про Бога» на платформі Youtube