Примас Нідерландів пояснив причини теперішніх потрясінь в Католицькій церкві

Сучасні культурні зміни, особливо індивідуалізм і секуляризація, не зупинилися на порозі Церкви, але увійшли в її структури, завдяки чому +сморід сатани+ проникає всередину Церкви і це має конкретні наслідки, — сказав Примас Нідерландів, кардинал Віллем Якобус Ейк.

Зустріч з кардиналом Віллемом Ейком, Примасом Нідерландів (до 2020 року офіційно Голландії), відбулася в середу в Collegium Bobolanum Католицької Академії у Варшаві.

Під час дебатів про католицьку подружню мораль і сексуальну етику кардинала запитали про доктринальну декларацію «Fiducia supplicans», видану ватиканською Дикастерією віровчення, яка торкається питання благословення гомосексуальних пар, при цьому зазначаючи, що це не те ж саме, що Таїнство шлюбу.  

«Мені важко відкрито критикувати документ, виданий Апостольською Столицею. Як нідерландські єпископи ми знайшли типове для нашої країни рішення. Через те, що в Церкві завжди можна було благословити будь-яку людину — навіть таку, що чинить гріхи — ми рекомендували молитися лише за окремих віруючих, які живуть у таких нерегулярних або гомосексуальних стосунках, просячи для них Божої допомоги в розпізнаванні Його волі, щоб вони мали силу прийняти її у своєму житті», – сказав Примас Нідерландів.

Також читайте: Єпископат РКЦ в Україні відреагував на скандальну декларацію з Ватикану

Він наголосив, що «нами не було нічого сказано про благословення пар». «Я думаю, що це дуже гідна реакція, і кожна людина, яка живе в Нідерландах, зрозуміла, що ми хотіли сказати».

«Ми скористалися простором, наданим нам кардиналом Віктором Мануелем Фернандесом у ватиканському коментарі до Fiducia supplicans, у якому він зазначив, що застосування декларації +може і навіть має бути адаптоване до особливого контексту місцевих Церков+. Тому, ми вирішили в Нідерландах, що розумно не давати благословення гомосексуальним парам», – сказав Примас Нідерландів.

«У зв’язку з тим, що Нідерланди були першою країною, де у 2001 році держава схвалила шлюби гомосексуальних людей, як помісна Церква ми підготували документ, який пояснює ситуацію щодо гомосексуальних союзів», – розповів ієрарх.

Читайте також: Благословення для всіх. Чи допомагає нова Декларація навернутись?

Він визнав, що причиною таких далекосяжних змін у вченні Церкви є той факт, що «сучасні культурні зміни, особливо індивідуалізм і секуляризація, не зупинилися на порозі Церкви, а увійшли в її структури, тому +сморід сатани+ входить всередину Церкви і має такі конкретні наслідки».

Ієрарх звернув увагу, що в 1960-х роках вчення багатьох богословів суперечили доктрині Церкви, особливо енцикліці Папи Павла VI «Humanae vitae» (про моральні принципи у сфері передачі людського життя), опублікованій у 1968 році. На жаль, багато майбутніх священників і навіть єпископів сформувалися на їхніх тезах, що й досі помітно в їхньому вченні. «Щодня дякую Богові за освіту, яку отримав у духовній семінарії», — сказав Примас Нідерландів.

Він також звернув увагу на те, що лише тепер відкривається значення, яке має для доктрини Католицької Церкви в галузі вчення про шлюб і сексуальну етику, залишена св. Іваном Павлом ІІ +теологія тіла+.

«Згідно з вченням Католицької Церкви, подружня любов — це повне дарування себе іншій людині. Тому Церква відкидає контрацепцію, оскільки вона блокує можливість цього дару на тілесному рівні», — сказав кардинал.

Він підкреслив, що, згідно з вченням Церкви, «гомосексуалізм у своєму корені є злом». «Вони кажуть, що гомосексуальні шлюби — це непогано. Однак вони не можуть досягти повної самовіддачі, оскільки немає можливості продовжувати рід. Крім того, ми віримо, що Бог створив чоловіків і жінок як сексуальних істот, які доповнюють одне одного. Однак у випадку гомосексуальних пар цього не можна сказати. Більше того, їхні стосунки не є, як у випадку шлюбу, стосунками між жінкою та чоловіком, подібними до стосунків Бога та Його обраного народу чи Ісуса та Церкви», – сказав Примас.

Читайте також: Deep Church? («Глибинна Церква?»)

Він визнав, що «хоча сьогодні ми спостерігаємо велике потрясіння в Церкві, та повинні пам’ятати, що останнє слово належить Богові, бо Він є тим, хто керує Церквою».

Примас Нідерландів зазначив, що 50 років тому практично кожна католицька парафія в Нідерландах експериментувала з відправленням Святої Меси. «Випробовувались різні версії, в тому числі й така, в якій не було навіть елементів, узятих із Римського Місалу чи Євангелія. Проте нинішнє покоління молодих священників відправляє Святу Месу і виконує все згідно з римськими нормами та принципами. Вони використовують Місал, читання Євангелія і навіть їхні проповіді ґрунтуються на традиційному вченні Католицької Церкви та її традиції», – сказав кардинал Ейк. На його думку, з часом ми спостерігатимемо подібну ситуацію і в інших країнах Західної Європи.

На запитання, яким він бачить майбутнє Католицької Церкви в Західній Європі, кардинал Ейк зазначив, що «було би помилкою думати, що нинішня культура залишиться з нами назавжди». «Кожна людська цивілізація має моменти піку і моменти величезного, глибокого занепаду. (…) Коли це станеться в цьому випадку, знає тільки Бог», – сказав архієпископ.

За його оцінкою, «ми можемо черпати надію зі слів Папи Бенедикта XVI, який говорив про нову культуру, яку може трансформувати творча меншість віруючих християн, які будуть глибоко переконані у тому, у що вірять. (…) Це буде меншість християн, які демонструватимуть лідерські якості.(…) Вони матимуть підтримку Святого Духа, щоб творити культуру, в якій вони перебувають», – сказав ієрарх. «Для цього нам потрібна терпеливість», – додав він.

Кардинал Віллем Якобус Ейк є Примасом Нідерландів з 2008 року. У 2011-2016 роках він також був президентом єпископату Нідерландів. (PAP)

Джерело

Основне фото: Катажина Цегельська

Читайте також: «Богословʼя тіла» Івана Павла ІІ побачило світ українською мовою у Львові

Чи все ще надихає католиків вчення Івана Павла ІІ?

Сон сестри Агнеси з Акіта: «Чому це Бог в Трійці мав би бути єдиним Богом?»