22 березня 2023 року в мусульман розпочався священний місяць Рамадан. Це місяць обов’язкового для мусульман посту, що є одним з п’яти стовпів ісламу. Протягом місяця Рамадан правовірні мусульмани в денний час відмовляються від прийому їжі, пиття, куріння та інтимної близькості. Тривалість місяця становить 29 або 30 днів і залежить від місячного календаря.
Також читайте: Шейх Саїд Ісмагілов: «Рамадан триває цілий місяць для того, щоб був час попрацювати над собою»
Умови посту чіткі й досить суворі, зокрема в обмеженнях їжі. Їжа перед настанням ранкової молитви називається Сухур, а прийом їжі після заходу сонця – Іфтар; ці трапези мають конкретні страви, які дозволено вживати. Утримання від їжі та пиття символізує відокремлення від мирських пристрастей.
Також читайте: Імам Мурат Сулейманов: «Рамадан наближує нас до Всевишнього»
Цікаво, що є певні категорії мусульман, яким дозволено переносити піст на інший місяць впродовж року, – вагітні, жінки, що годують грудьми чи перебувають у менструальному циклі, важкохворі, немічні, мандрівники. Натомість, недотримання посту без поважної причини – важкий гріх, тому за нього існують певні покарання. Наприклад, за один день пропущення посту без причини в ісламі приписують 60 днів додаткового посту після Рамадану або нагодувати 60 бідняків (фід’я).
Також читайте: 5 цікавих фактів про Рамадан
Час війни вніс вимушені корективи у духовне життя, зокрема і мусульман. Ці корективи стосуються і посту, якого часто фізично неможливо дотриматися в гарячих точках лінії фронту, або ж під час активної агресії окупантів. Проте чи стосуються правила дотримання приписів Рамадану військовослужбовців, що здійснюють службу, зокрема на передовій, чи, можливо, вони є категорією звільнених від посту осіб?
Імам Мурат Сулейманов: “Через війну українці особливо відчули цінність життя, сім’ї і віри”
На це питання у своєму відеозверненні відповів муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Мурат Сулейманов. «Дуже часто зараз питають – а як військовим тримати піст під час місяця Рамадан?», – зазначив муфтій і звернувся до історії з життя пророка Мухаммеда. Подорожуючи в рік підкорення Мекки, він сам дотримувався посту, але неодноразово зазначав до супутників: «Завтра ви зустрінетеся зі своїм ворогом – і тому краще вам не тримати посту, щоб у вас були сили».
«В цьому питанні військовий, якщо він може тримати [піст] – краще йому тримати, але якщо він, наприклад, приймає участь у бойових діях, йому буде важко і буде краще не тримати – він може не тримати. А після цього, коли буде в нього можливість, він може протримати ці пропущені дні. Але дуже важливо: якщо військовий, наприклад, не приймає участі – сидить в казармі тощо, то обов’язково він повинен тримати піст», – підкреслив Мурат Сулейманов.
Також читайте: Імам Мурат: «“Слабкі” люди обуряться, чому це вони в пеклі»