Український релігієзнавець і філософ Юрій Чорноморець публічно звернувся до голови Юридичного відділу УПЦ протоієрея Олександра Бахова із питаннями щодо підтвердження самостійності УПЦ. Про це він написав на своїй фейсбук-сторінці.
Полеміка розвинулася після оприлюднення висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом, яку провела експертна група за рішенням Ради національної безпеки і оборони України та наказом Державної служби України з етнополітики та свободи совісті.
Експертиза мала на меті згідно зі Статутом про управління УПЦ та документами, що мають безпосереднє відношення до нього, встановити наявність церковно-канонічного зв’язку та входження УПЦ до структури Московського патріархату (РПЦ) чи спростувати наявність такого зв’язку. Відтак експертна група дійшла висновків, що прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ (від 27.05.2022) та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою. Незмінним залишаться статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву.
Експертиза довела, що відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою – ці церкви мають церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами, а, отже, з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності. Тому нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування. Члени експертної групи не виявили жодних документів чи дій, які би свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію.
У відповідь на це голова Юридичного відділу УПЦ висловив заперечення такому висновкові, зазанчив, що експертиза була незаконною, і навіть заявив, що особи, які здійснювали релігієзнавчу експертизу Статуту про управління УПЦ, повинні бути притягнуті до кримінальної відповідальності за державну зраду. «Ми знаємо, що чотирьом експертам з цієї експертної групи був заявлений відвід та висловлено недовіру. Так, пан Козловський закликав в інтерв’ю “Еспресо-ТВ” (здається) до того, щоб був прийнятий закон про заборону УПЦ. Пані Филипович називала УПЦ “квазірелігією”. Пан Чорноморець називав Українську Православну Церкву “УПЦ-ФСБ” і закликав депортувати єпископів та припинити існування установ Української Православної Церкви. Пан Саган закликав розірвати договори з релігійними громадами УПЦ на майно, яким вони користуються, а також активно просував ідею перейменування Української православної Церкви», – зазначив протоієрей Олександр Бахов у інтерв’ю редакції Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ.
Він також заявив, що ця релігієзнавча експертиза не несе в собі ніяких прав і обов’язків і є одним зі способів боротьби проти Української православної Церкви. «Тому в даному випадку УПЦ захищає своє право на існування та своє право на свободу віросповідання і ми своє право будемо захищати всіма законними способами – як на національному, так і на міжнародному рівні», – підкреслив голова Юридичного відділу УПЦ.
Саме у відповідь на цю заяву Юрій Чорноморець оприлюднив 23 питання, що стосуються визначення канонічності УПЦ. «До речі, нагадую Бахову, на які питання хотілося б почути відповіді від нього перш, ніж буде щось говорити про експертів взагалі та про мене зокрема», – зауважив релігієзнавець.
Питання скеровані на конкретну відповідь щодо церковно-канонічного зв’язку УПЦ з РПЦ. Серед них: чи УПЦ – це інша Церква, ніж РПЦ; чи має УПЦ Томос про автокефалію, або хоча б автономію у межах РПЦ; які помісні церкви визнають УПЦ як Церкву, що є відмінною від РПЦ тощо. Апелює релігієзнавець і до конкретних історичних фактів, що мали б з’ясувати розрізнення між УПЦ та РПЦ, а також вихід ієрархів першої зі складу Синоду РПЦ.
Повний перелік питань – на сторінці Юрія Чорноморця.
Фото: Укрінформ