Римсько-католицька церква відзначає спомин святого львівського митрополита

Сьогодні Римсько-католицька церква відзначає спомин св. Йосифа Більчевського – митрополита Львова — Покровителя учителів, безпритульних та жебраків та колишнього ректора  університету Франца І (нині імені Івана Франка).

У 1891 році Йосиф  Більчевський став професором догматичної теології у Львівському університеті Франца І (нині імені Івана Франка), деякий час виконував обов’язки декана теологічного факультету, згодом – ректора.

Архієпископом Львівським він був призначений на прохання цісаря Франца Йосифа в 1900-му році.

До 1914 р. Львів, Австро-Угорщина. Релігійні урочистості за участю архієпископа Більчевського та представників цехів. Фото НН, колекції Центру КАРТА, надані Юрієм Карпенчуком

Йосиф Більчевський виявився добрим та покірним душпастирем, який мав особливу прихильність до бідних. За взірець він узяв блаженного Якова Стрепу, культ якого поширював. Розвивав серед люду любов до Діви Марії та Євхаристії, заохочував до частого Причастя. Промовляв до вірних через пастирські листи, що стосувалися сучасних проблем віри, моралі й суспільства.

1919, Львів. Урочисте відкриття Кадетської школи, посередині стоїть архієпископ Львівський Йосиф Більчевський. Фото. НН, колекції Центру КАРТА, надані Юрієм Карпенчуком

Особливу увагу він приділяв плеканню культу Євхаристії та Ісусового Серця, розвивав практику Сповіді, виховання дітей і молоді. Навчав любові до Католицької церкви й Наступника Петра.

Березень 1923 р., Львів. Похорон архієпископа Юзефа Більчевського, винесення труни з катедри. Фото НН, Польський інститут і музей. Сікорського в Лондоні

Також митрополит піклувався розвитком віри й побожності священників, пропагував добру освіту й катехизацію, будував храми й каплиці, дбав про єдність, мир і прощення, особливо під час Першої світової війни.

«На землі є одне справжнє багатство — це Ісус в Пресвятих Дарах», — говорив св. Йосиф Більчевський.

Помер митрополит 20 березня 1923 року у Львові.

Згідно із заповітом, Йосифа Більчевського поховали на Янівському цвинтарі – кладовищі для незаможних людей. Канонізований  він був Папою Бенедиктом XVI у 2005 році.

Мощі св Йосифа Більчевського у Львівській катедрі

Мощі святого були перенесені і перебувають тепер в латинській Катедрі Внебовзяття Пресвятої Богородиці у Львові.  

Цікаво, що нинішня площа Кропивницького з 1916 до 1941 року у Львові мала назву на честь митрополита — площа Йосифа Більчевського (plac Józefa Bilczewskiego).