Що таке артос?

Слово «артос» з грецької означає «квасний хліб» – це освячений хліб, який є спільним для всіх членів Церкви. Артос, разом з іконою Воскресіння, протягом цілого Світлого тижня, займає в Храмі видне місце, а після закінчення великодніх богослужінь роздається всім вірним.
Вже в ранньому християнстві була практика споживання артосу. На сороковий день після Воскресіння, Господь Ісус Христос вознісся на небо. Учні та послідовники Христа віднаходили потіху в молитовних зібраннях, де вони пригадували кожне Його слово, кожний Його крок та кожну дію. Коли сходилися на спільну молитву, вони відтворювали Тайну Вечерю, причащаючись Тілом та Кров’ю Христа. Готуючи звичайну трапезу, вони перше місце за столом залишали для невидимо присутнього Господа і ставили на це місце хліб.
Наслідуючи апостолів, перші пастирі Церкви встановили в празник Христового Воскресіння ставити а Храмі хліб, як видимий знак того, що терплячий за нас Христос стає для нас істинним хлібом життя. На артосі зображали хрест, на котрому був тільки терновий вінець, але не було Розп’ятого – це було знаком перемоги Христа над смертю або зображення Христового Воскресіння.
Освячується артос спеціальною молитвою, окропленням святої води та кадженням першого дня Пасхи під час Літургії після заамвонної молитви. Він зберігається в Храмі протягом цілого Світлого тижня на аналої перед іконостасом. Після Літургії в суботу Світлого Тижня читається молитва яка так і називається «Молитва на роздроблення Артосу» Артос розділюється та роздається вірним.

Як зберігати Артос?

Для зберігання артос в домі кладетьться біля святих ікон. Артос можна роздавати, але перед цим ви повинні переконатися, що він потрапить до благочестивих віруючих людей. 

Джерело