«Служити народові там, де є найбільша потреба»: день пам’яті блаженної Йосафати

Преподобна Йосафато, твоїм духом молитви і служіння, ти навчаєш нас відновляти й підносити серце людське всюди, де б’ється воно. Служити, де найбільша потреба, все на славу Божу.

Тропар свята

20 листопада Українська греко-католицька церква вшановує пам’ять блаженної Йосафати – співзасновниці монашого Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії.

Йосафата (в миру Михайлина Гордашевська) – родом зі Львова. Здобувши шкільну освіту, почала працювати на підтримку своєї багатодітної сім’ї, а згодом обрала монаше життя: спершу – через приватний обіт чистоти, згодом – через облечини після новіціяту в монастирі Філіціянок, а відтак – через заснування нового Згромадження.

Читайте також: Сьогодні в УГКЦ вшановують блаженну Йосафату (Гордашевську): 10 вражаючих фактів про неї

Сестра Йосафата відгукнулась на слова ієрм. Єремії (Ломницького) ЧСВВ та пароха с. Жужель о. Кирила Селецького і стала першою у Згромадженні Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, покликаного до служіння найбільш потребуючим. Саме її зусиллями Згромадження сформувало основні принципи та відкрило простір для нових кандидаток. За життя сестри Йосафати Згромадження заснувало 40 осередків, де жили і працювали понад 400 послушниць.

Вона започаткувала служіння в галузі освіти й охорони здоров’я та наглядала за відкриттям нових місій; власноруч готувала ліки, навчаючи цьому сестер, які пізніше жертовно допомагали хворим. Особливу опіку новостворене Згромадження надавало сиротам, для яких організовувалися сиротинці – тут діти жили, здобуваючи початкову освіту та навички ремесел.

Слова Йосафати «Виховувати серце народу і служити народові там, де є найбільша потреба» чи не найкраще характеризують її діяльність. Своє життя вона присвятила різнобічному служінню в усьому, що було потрібне; самому ж Згромадженню віддавала сили до кінця, попри кризи і несправедливості, які її спіткали.

Читайте також: Блаженна Йосафата Гордашевська: «Наслідувати Христа – це виявляти безкорисливу любов до ближніх»

Проживши недовге життя, померла від туберкульозу кісток в ніч на свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, а по її смерті почали з’являтися свідчення про численні чуда за її посередництвом. Під час візиту до України у 2001 році Папа Римський Іван Павло ІІ беатифікував сестру Йосафату разом із українськими новомучениками. Так було пошановано її земні заслуги та небесне заступництво. Сама ж свята і нині є прикладом та натхненням Згромадженню, що віддано служить у різних куточках світу – і великою постаттю греко-католицької церкви, що продовжує опікуватися тими, які у потребі.

Підготувала Марія Цьомик