Сьогодні – День вишиванки: історія свята, традиції та святкові заходи

У третій четвер травня святкують Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Свято не прив’язане до жодного державного чи релігійного і до нього може долучитися кожен охочий, одягнувши вишиванку. Цьогоріч День вишиванки відзначають 18 травня. 

Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Також читайте: 12 фактів про українську вишиванку, яких ви не знали

Ідеєю свята є збереження та популяризація українських цінностей; в часі повномасштабного вторгнення Росії ця тема набрала особливої ваги. Свято запрошує кожного свідомого громадянина до простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання.  Водночас така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Особливо актуальним такий жест є під час війни, хоч і до повномасштабної збройної агресії День вишиванки з кожним роком збирав усе більше учасників. 

Також читайте: Митрополит Епіфаній: «Нехай наша вишиванка назавжди закарбує прагнення волі і незалежності»

Свято не передбачає обов’язкових заходів, окрім одягання вишиванки, проте традиційно в цей день проводять різноманітні концерти, конкурси та цікаві ініціативи. З нагоди свята, як повідомляє Львівська міська рада, у Львівській міській територіальній громаді також відбудуться святкування, до яких можуть долучитися всі охочі. 

Зокрема, у четвер, 18 травня, можна побувати на чотирьох святкових заходах:

–       13:00 – Зустріч з майстринею вишивальницею «Код української вишиванки», Львівська муніципальна бібліотека, Бібліотека-філія с. Підбірці (с. Підбірці, вул. Митр. Юхимовича, 149а, приміщення Народного дому);

–       14:00 – Етновикладка «Модний бренд з віковою традицією» Фотоконкурс та флешмоб – Львівська муніципальна бібліотека, філія №4 (вул. Б. Антоненка-Давидовича, 10);

–       16:00 – «Виший листівку для воїна» – майстер-клас від студентів Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. І.Труша для учнів художнього відділу ЛШМ № 5, Львівська школа мистецтв № 5 (вул. Хуторівка, 28);

–       16:30 – Презентація мистецького альбому «Вишивка Жидачівщини»: за зразками одягу з колекції Львівського Скансену. В рамках презентації відбудеться розмова з авторкою проєкту Іриною Вачковою на тему «Як працювати з автентикою», Музей народної архітектри та побуту у Львові ім. Климентія Шептицького, стодола із с. Либохора (вул. Чернеча Гора, 1).

У неділю, 21 травня, о 14:00 у малій виставковій залі в укритті Музею народної архітектри та побуту у Львові ім. Климентія Шептицького (вул. Чернеча Гора, 1) відбудеться відкриття виставки елементів традиційної гуцульської вишивки.

Популяризація української вишивки – справа не одного святкового дня. Їй присвячено чимало цікавих заходів та проєктів, особливо зараз, у час, коли вишиванка стає проявом самоідентифікації для українців, розсіяних у різних куточках світу. Традиція вишивки – один з найяскравіших макерів української культури. З нагоди свята також можна не лише одягнути вишиванку, а й більше дізнатися про спадщину вишивки, зокрема не зовсім традиційну – зокрема, вишивання не лише одягу, а й елементів інтер’єру, а найважливіше – ікон. Так, наприклад, львів’яни мають можливість відвідати Музей вишиваних ікон та образів отця-доктора Дмитра Блажейовського. Це нагода дізнатися про постать митця і побачити його унікальні роботи, молитовну виставку яких, до слова, зараз експонують і в Прилбичах, родинному селі Шептицьких.

Також читайте: У день вишиванки історія священника о. Дмитра Блажейовського, який все життя вишивав унікальні ікони