Старець Олександр (Кілар): “Святість – це найбільше досягнення людини на цім світі”

Сьогодні у Святоуспенській Унівській  Лаврі триває Чин похорону новоспочилого  Старця схимона  Олександра  (Кілара), який упокоївся у Навечір’я Богоявлення. Пропонуємо до Вашої уваги думки старця про шлях до святості, любов і монашество, якими він колись поділився у бесіді із єромонахом Лукою (Михайловичем).

Святість, у моєму розумінні, то є передусім запрошення Ісуса, щоб ми були святі. Святість, то є мати характеристики Бога. Святість є мати велику любов, є удосконалити себе любов’ю. Принцип любові не є найважливіший, найважливіший є Бог Сам. Бути як Бог. Найважливіша для нас є любов, котра є святість. Ісус сказав “Бути досконалим як Отець” і то є взято від книги Левіт, де кажеться: “Бути святим, бо Я є Святий”.  

Про важливість святості.

Якщо святість є важлива, то найважливіша єдність з Богом.  Центр всього, то є Бог. Ми просто приближаючися до Бога, стаємо так як Він. Бо набираємо Його Духу.

Про красу святості.

Для мене святість – це красива річ, бо той, хто має святість у певній мірі, то він найкрасивіший, в умовах духовних. Тоді повно доброти, повно такої етики, котра є дуже гарна. Так як цвіт. Він віддає від себе доброту.  Кожна особа, що зобачить то, вона то любить, хоче це, бо кожна душа прагне до Бога, прагне за любов’ю. Свята особа те, що віддає від себе, те є у Бога самого. Святість має свої вимоги і свою систему за якою слід іти до святості.

Євангельська система святості.

Система приходить від Науки Ісуса. Ісус у Євангеліях нас вчить і показує як бути святим. Він передовсім інтересується, щоб ми були спасенні, а  потм вже були святі. Можна скзазати, що святість є найбільше досягнення людини на тім світі. Я не говорю про покликанання до священства, то є дуже спеціальне відносно Бога. Я говорю про загальний стан людини. Досягнення людини на цім світі –  не полягає у тому, щоб бути фахівцем, експертом у певних ділянках, бути великим лідером, чи митцем, а для мене найбільшим досягненням людини у святості.  Бо святість приносить найбільше добра.

Про чистосту серця

Серце чисте може бути 100%, може бути 90%, 80% відсотків. Краще було би 90%, чим 80%. Серце чисте, то є серце , котре наповнене Святим Духом.  Тоді серце є чисте до міри, що не має гріха.  А що то є гріх? Думка, бажання, оцінка, що не є згідно зі Святим Духом, Богом самим.

Про Божу любов і чесноти

Любов є радше святість. Застановлююся над словом “любов”, бо вона означує так багато інакших речей. Сказати про любов, що ми говоримо, це сказати радше про святість. Любов, що уподібнюється любові Бога. Бог же є у тій гармонії любові. Бог є більше, чим любов.  У любові не має егоїзму, любов є понад чеснотами. Найменший степень любові є не мати ворожнечі. 

 Про євангельські підстави чернецтва

Я бачу, що у Євангеліях є підстава монашества, це той епізод, де багатий юнак прийшов до Ісуса, “Я хочу бути досконалим”, – “То продай все що маєш, роздай гроші бідним і йди за Мною”. Та група до якої Ісус кличе багатого юнака, то було би монашество. Ми закликані, ми за Ісусом прийшли. 

Записано із відеобесіди єрм. Луки (Михайловича) зі схимонахом Олександром