“Світло тихе”: у Гарнізонному храмі відбудеться екуменічний концерт-реквієм за жертвами комуністичних репресій

У 80-ті роковини масових розстрілів у тюрмах Західної України Національний музей- меморіал «Тюрма на Лонцького» проєктом «Lumen hilare /Cвітло тихе» вшановує пам’ять десятків тисяч краян – жертв комуністичних репресій та війни.
У середу, 23 червня, о 12.00 біля пам’ятника жертвам комуністичних репресій на пл. Шашкевича у Львові відбудеться молебень та скорботне віче, учасники якого покладуть квіти та запалять лампадки біля колишніх львівських тюрем «на Лонцького» , «на Замарстинові», «Бригідки», а також на Личаківському та Янівському цвинтарях.
О 19.30 у львівському гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла розпочнеться проєкт «Lumen hilare /Cвітло тихе», ініційований Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».
Цей захід приурочений до пам’ятної дати – початку німецько-радянської війни, що відкрилася кривавою сторінкою в історії Західної України: наприкінці червня й початку липня 1941 року співробітники НКВД вчинили масові розстріли ув’язнених. Так, тільки в одній із чотирьох львівських в’язниць – у Тюрмі №1, знаній як «тюрма на Лонцького» – за документами НКВД було убито 1681 особу (однак, інші документи радянських репресивних органів свідчать, що кількість жертв була набагато більшою, оскільки схоплених в облавах в останні дні перед війною не встигали обліковувати належним чином і тюрми були переповнені у кілька разів).
Масові розстріли людей, арештованих за політичними звинуваченнями, зокрема й тих, вина яких не була доведена в суді, відбулися не тільки в обласних центрах: Львові, Тернополі, Дрогобичі, Станіславові, а й у численних тюрмах фактично усіх міст, містечок і сіл Західної України.
Програма заходу передбачає концерт екуменічної духовної музики : струнне виконання творів елегійного настрою, написаних композиторами різних країн та епох, у супроводі відео інсталяції, декламування поезії, фрагментів Євангелія та дослідження Інни Федущак і Олега Романіва «Західноукраїнська трагедія: 1941».
Щорічний музичний спомин про жертви розстрілів НКВД у тюрмах Західної України в червні 1941 року став можливим завдяки партнерській співпраці музею із відомими львівськими музикантами і письменниками та за підтримки департаменту комунікацій і внутрішньої політики Львівської обласної державної адміністрації.
Цьогорічна програма музичного спомину про жертви масових розстрілів лунатиме під склепіннями львівського гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла з благословення отця-настоятеля Тараса Михальчука, який спільно із Центром військового капеланства УГКЦ є постійним партнером музею.
До програми музично-поетичного дійства «Страсті Христові» увійшли відео проекція фотографій та кінокадрів, рецитація фрагментів Євангелія, дослідження «Західноукраїнська трагедія: 1941»О. Романіва та І. Федущак, поезії Юлії Курташ-Карп у авторському виконанні.
Камерний оркестр «Віртуози Львова» Львівської національної філармонії під батутою диригента Львівської опери народного артиста України Мирона Юсиповича виконає концертну програму, що охоплює такі твори:
1. Євген Станкович: «Елегія пам’яті С.Людкевича»
2. Георг Гендель : Арія з «Concerto grosso» №10 .
3. Едвард Гріг: Арія з сюїти «З часів Гольберга»
4. Бенджамін Бріттен: Сентиментальна сарабанда з «Простої симфонії»
5. Бенджамін Бріттен: «Марш-процесія» із «Варіацій на тему Френка Бріджа»
6. Отторіно Респігі: Пасакалія із сюїти №3 «Античні танці й арії»
7. Томазо Альбіноні: «Адажіо» соль-мінор
 
З огляду на скорботний ювілей, символічною є і назва проекту: «Lumen hilare /Cвітло тихе» — християнська молитва, що читається або співається на вечірній службі в церквах візантійського обряду (православних і греко-католицьких), і входить у деякі сучасні англіканські та лютеранські літургії. Текст молитви грецькою мовою вважається одним з найдавніших гімнів (у церковній традиції датується IV ст.), перед співом гімну треба запалити свічу.