Сьогодні, 21 березня, у каплиці Львівської міської ради (каб. 116) відкрили експозицію «Страсті Христові». Виставку організували команда проекту «Духовна велич Львова» та голова сакральної комісії Львівської архиєпархії УГКЦ о. д-р Севастьян Дмитрух, настоятель Храму блаженного Климентія Шептицького.
На виставці можна побачити розп’яття, хрести, плащаниці та ікони XVI-XX століть. Експонати надані з колекції Музею сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ. У фондах музею вже зібрано 6 тисяч експонатів.
«2016 рік Церква проголосила роком Божого Милосердя. Отець Небесний посилає свого Сина Єдинородного зі своєю любов’ю спасти світ. Те, що зробив Христос – добровільно зійшов на хрест, віддав своє життя за нас – властиво у цьому є вміщена Божа любов, Боже милосердя. Час Великого посту – найкращий час для нас, християн, час молитви, час милосердя, милостині. Приємно, що ми разом організували таку невелику, компактну виставку – твори сакрального мистецтва з колекції «Студіон» музею Львівської архиєпархії.
Виставка «Страсті Христові» представляє нам сакральне мистецтво, твори від 16 до 20 ст., кожен з яких розповідає свою коротку історію чи має передісторію, знану і, напевне, якусь незнану історію.
У нашій колекції є понад 6 тисяч експонатів. Ця виставка Страстей Христових є оздоблена цікавими мистецькими творами. Ренесансну скульптуру лежачого у гробі Христа Спасителя десь у 90-х роках купив на вулиці Староєврейській в одного колекціонера, що приніс її продати. На ній є виписана дата церковними літерами – 1638 р., і сам стиль виконання роботи досить-таки цікавий.
«Розп’яття з пристоячими» – 1759 р., с. Крупське Миколаївського району.
Тут є дуже унікальна Плащаниця рідкісного сюжету – лежачий у гробі Христос, але, на жаль, дати немає. Це с. Путятичі Городоцького району.
Є і дуже унікальне Розп’яття – 16 ст., Старосамбірський район. Національний музей має 2-3 таких Розп’яття.
Тут є і європейська традиція – не такий давній образ Розп’яття Христа, 2002 рік, з Ліону, Франція.
Милятинське Розп’яття. Таких розп’ять у нашій колекції до 10-ти, але дуже легко відрізнити милятинське Розп’яття від глинянського: на милятинському написано латинкою «Ісус Христос – Цар Ізраїльський», а на глинянському цього немає.
Я знайшов цю плащаницю у с. Лозина Яворівського району. «Зняття з хреста» – сюжет європейського мистецтва.
«Сострадання Пресвятої Богородиці» і процесійний хрест. Хрест двосторонній: на одній стороні є виписано Розп’яття, з іншої – Воскресіння Христове. Кульмінація Страстей Христових – Воскресіння Христове, тому на процесійних хрестах часто зображали з однієї сторони Воскресіння (чи Богоявління).
Приємно, що ми зробили цю виставку у каплиці міської ради. Бажаю вам спасаючого посту і дійти до тої великої гарної кульмінації – Воскресіння Христового», – представив твори о. Севастьян Дмитрух, співзасновник і директор музею сакрального мистецтва ЛА УГКЦ.
Переглянути виставку у каплиці можна до 21 квітня щодня з 9.00 до 18.00 год.
«Каплиця Львівської міської ради – це умовний духовний острівець в стінах нашої мерії. Ми постійно плануємо тут різного роду заходи, спрямовані на духовну підтримку наших працівників, туристів і львів’ян. Цього разу в часі Великого посту ми в такий спосіб хочемо духовно поживити всіх тих, хто сюди заходитиме, і продемонструвати виставку на тему «Страсті Христові».
В особливий спосіб дякую отцю Севастьяну, адже експонати, розміщені в каплиці, надані нам Музеєм сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ.
Кожен львів’янин і турист матиме змогу тут духовно черпати для себе нові зерна Христової віри.
Каплиця буде відчинена щодня з 09.00 до 18.00 год. Тому можна буде використовувати її в своїх духовних цілях», – зазначає начальник управління внутрішньої політики ЛМР Євген Бойко.
Більше ФОТО ТУТ:
Фото: Олександр Мазуренко, Марія Пилипчук
Відео: zaxid.net