У Львові молитвою та віче вшанували пам’ять отця Михайла Вербицького у день його народження

Сьогодні, 4 березня 2021 року, минає 206-та річниця від дня народження видатного композитора, автора музики до Гімну України, отця Михайла Вербицького. З цієї нагоди, традиційно представники духовенства, влади, активна громадськість зібралися біля пам’ятника о. Вербицького, щоб спільною молитвою, споминами та музикою вшанувати його пам’ять.

Центральним акцентом заходу стала екуменічна Панахида за отцем Михайлом Вербицьким.  Зі словом до присутніх звернувся отець Павло Цвьок.

“Дорогі браття і сестри! Велика є та земля, яка породила такого великого чоловіка – отця Михайла Вербицького, священника греко-католицької Церкви. Хто знає його життєпис, то йому відомо. що крайня нужда  супроводжувала о. Михайла упродовж цілого життя. Втім, надзвичайна бідність не заборонила йому творити.  Навіть, в останні хвилини свого життя він творив і писав. Чому? Бо Дух Святий був на ньому. Людина нічого не здатна творити без Господа Бога. Ми читаємо у Священному Писанні про те, що Христос каже: “Не можете нічого творити без мене”. Всі таланти, які ми сьогодні на себе беремо, брали і будемо брати є даром Духа Святого. І цей чоловік, якого ми сьогодні святкуємо урочисто, земне день народження, також був не вийнятком. Господь Бог знав, що ми двісті з гаком років по тому, будемо стояти і співати те, що він уклав. У тяжких умовах, але пам’ятаючи про свою державу: зі словами і мелодією на устах. Рівно ж сьогодні спогадуємо трагічні події невинно убієнних братів наших і сестер, вже у Закерзонні. Тяжка доля нашого народу. Ми не знаємо,чому так, часом нарікаємо. Але те, що ми не знаємо сьогодні – будуть знати наші діти завтра. Чому так є? Не все нам відкривається, але немає випадковостей у світі. Все для чогось, або як результат чогось. Ми сьогодні з вами вільно співаємо Гімн України, вільно кажемо “Слава Україні!”, що років 30 тому навіть і помислити не можна було. Що буде зввтра? Ми не знаємо, можливо, нам завтра знову закриють уста. Але і шепіт стане для нас молитвою за Україну. Слава Україні”. 

Довідка:

Вербицький Михайло  — український композитор, хоровийдиригент, священик УГКЦ, автор музики державного гімну«Ще не вмерла Україна».

Народився 4 березня 1815 року на Надсянні у родині греко-католицького священика.

Коли хлопчикові виповнилося 10 років його батько помер. Над Михайлом та його молодшим братом Володиславом взяв опікунство далекий родич – перемишльський владика Іван Снігурський, один із видних діячів Української греко-католицької церкви. Спочатку вони разом з братом навчалися в гімназії, а після в ліцеї.

У 1828 році при Перемишльський кафедрі Іван Снігурський заснував хор, а після і музичну школу, в якій і навчився співати Михайло. Уже на Великдень наступного 1829 року цей хор дебютував у святковому богослужінні, де Михайло виступив як соліст. Побачивши такий блискучий результат Іван Снігурський запрошує з Чехії кваліфікованого диригента і композитора – Алоїза Нанко. Саме у Нанко Михайло отримав системну музичну освіту, зокрема із композиції.

Згодом Михайло Вербицький вступає до Львівської духовної семінарії, але заняття музикою не перериваються – Вербицький керує хором семінарії, опановує гру на гітарі. Численні твори, перекладені, або створені ним для гітари, стали популярними у галицькому домашньому музикуванні. До нашого часу збереглося створене ним «Поученіе Хітар» (укр. «Поученіє Хітарі»), яке стало одним із перших подібних посібників в Україні.

У 1837 р. він кинув богослов’я. Михайло Вербицький одружився, але сімейне щастя митця було недовгим. Через рік жінка померла, залишивши його із сином-немовлям.

Через деякий час композитор знову повернувся до семінарії, де став керувати хором.

У 1840-х Вербицький звертається до релігійної музики – написав повну Літургію для мішаного хору (1847р.), «Ангел вопіяше» та ін. церковні композиції.

Написав музичні номери для 20 театральних вистав.

Матеріальні труднощі примусили його втретє вступити до семінарії та у 1850 р. прийняти сан священика. Після того він дістав посаду в с. Завадові, далі — в с. Залужа-Стрілки, а в 1852 р. став священиком невеликого села Млини, Яворівського району, біля Перемишля, де жив до самої смерті.

Ще перед закінченням семінарії Михайло Вербицький вдруге оженився, але нова дружина теж невдовзі померла.

Гімн «Ще не вмерла України і слава і воля» створений Павлом Чубинським та Михайлом Вербицьким, звучить сьогодні могутньо й гордо – як символ невмирущої сили народу, котрий обрав шлях свободи і незалежності.

Перше виконання твору «Ще не вмерла Україна» як Гімну відбулося 10 березня 1865 року у Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченому Тарасові Шевченку.

В останні роки життя композитор займався педагогічною діяльністю, писав статті, творив музику.

Помер 7 грудня 1870 року у селі Млинах (тепер на території Підкарпатського воєводства Польщі) від раку язика.
 У публікації використано матеріали: https://dovidka.biz.ua/