У Львові презентували досі невідомі листи блаженного Климентія Шептицького до родини

378737_318687611495645_586885873_n-e1420052794535-300x250У четвер, 17 листопада 2016 року, у день відзначення 147-ої річниці від дня народження Климентія Шептицького, у Львові презентували віднайдені листи блаженного Климентія до родини, написані у період з 1881 р. до 1945 р. Найближчим часом листи планують видати українською мовою та проілюструвати понад сотнею фотографій, багато з яких побачать вперше.

Про це під час прес-конференції повідомив керівник Постуляційного центру монастирів студійського уставу, настоятель Свято-Іванівської лаври студійського уставу УГКЦ, о. Юстин Бойко.

Він розповів, що нещодавно у монастирі св. Теодора Студита «Студіон» у Кастель-Гандольфо, що біля Рима, вдалось віднайти листи блаженного Климентія Шептицького до родини, написані у період із 1881р. до 1945 р. Більшість з них – до брата Станіслава Шептицького. «У 2007 році монахи-студити вирішили заснувати інституцію – Постуляційний центр монастирів студійського уставу. Його завданням було збирання інформації про історію монахів-студитів та публікація певних матеріалів. Ми розпочали з тих, хто стоїть у колі відродження студійського монашиства – Андрея та Климентія Шептицьких.

Поблизу Риму є монастир св. Теодора Студита «Студіон», він був куплений патріархом Йосифом Сліпим, за кошти митрополита Андрея Шептицького для монахів-студитів, які емігрували після війни за кордон. Відтак, в архівах монастиря збереглися копії всіх листів блаженного Клементія Шептицького до свого рідного брата Станіслава. Ці листи вдалося віднайти. Вони унікальні тим, що охоплюють період життя Климентія Шептицького ще перед вступом до монастиря і закінчуються періодом, коли його мали забрати на Сибір», – розповідає о. Юстин Бойко.

Слід пам’ятати, що завжди у тіні великих дій славного митрополита, стояла постать його рідного брата – Климентія Шептицького. Листи, які ми згодом опублікуємо, демонструють, що однією із причин того, що Климентій Шептицький вступив до монастиря студитів, – підмога митрополиту Андрею Шептицькому. Климентій надзвичайно любив свого брата. З листувань також видно, наскільки величною була та передвоєнна українська еліта роду Шептицьких», – зазначає о. Юстин Бойко.

Читайте також«У Львові покажуть унікальні історичні листи блаженного Климентія Шептицького до родини».

Він також розповів, що з тексту листів можна довідатись і про маловідомі факти з життя родини Шептицьких та взаємини між братами, дітьми Яна та Софії Шептицьких. Окрім цього, у листах Климентій Шептицький детально описує своєму братову останні роки життя їх батьків та матері – Софії Шептицької. З них також можна довідатись про причини вступу у чернече життя автора та перебування в монастирі на Балканах.

Архимандрит Климентій Шептицький залишив у листах до родини також цінну, часто не відому широкому загалу, інформацію про Греко-Католицьку Церкву, події з життя митрополита Андрея Шептицького, його смерть та арешти єпископату.

Відтак, вже у Львові листи переклали з польської на українську мову.  Зовсім скоро листи опублікують і представлять для широкого загалу. О. Юстин Бойко обіцяє, що це може статись у січні-лютому 2017 року.

Окрім цього, під час прес-конференції було презентовано видання матеріалів наукової конференції на тему: «Музей народної архітектури та побуту у Львові – спадщина митрополита Андрея Шептицького», яка відбулась 30-31 жовтня 2015 року. У виданні поміщено матеріали досліджень, які демонструють безпосередній зв’язок братів Шептицьких із заснуванням Свято-Іванівської лаври студійського уставу УГКЦ у Львові.

Джерело: «RISU».