31 травня 2023 року у Львові урочисто відкрили вулицю, названу на честь Патріарха Любомира (Гузара) – Глави УГКЦ і Почесного громадянина м. Львова. Відкриття відбулося в день шостої річниці його відходу до вічності.
Участь у відкритті взяв Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ Ігор, духовенство та монашество Львівської Архиєпархії, львівський міський голова Андрій Садовий, перший заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Андрій Годик, представники влади, громадських організацій, учасники «Пласту» та небайдужі львів’яни.
Учасники заходу виконали Державний гімн України, а відтак було урочисто відкрито табличку, що засвідчує перейменування вулиці Льва Толстого іменем Блаженнішого Любомира. Відтак всі разом звершили панахиду за усопшим Патріархом УГКЦ. Співом молитву супроводжували семінаристи Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ.
Також читайте: До річниці від Дня смерті кардинала Любомира (Гузара). Про нерелігійні сторінки біографії Блаженнішого
У своєму слові Митрополит Ігор зазначив, що Блаженніший Любомир був не лише релігійним, культурним, народним, але також і політичним діячем, який з любові до свого народу і Церкви врешті не залишився за кордоном, а повернувся, щоб служити Батьківщині. «Ця вулиця залишиться, як велика пам’ятка про нього, який любив свій народ, старався про нього, жив для свого народу; для себе він нічого не збирав, якихось маєтків по собі не залишив, хіба що ось якусь духовну велику спадщину, його різні вислови, розповіді, його мислення, які є записані і в книжках – ще небагато їх. Я думаю, що згодом, поволі, ці всі такі твори почнуть появлятися і ми будемо мати можливість до них доступитися, їх читати, в руках тримати, знати і пам’ятати про цю особу», – наголосив Митрополит Ігор.
Також читайте: П’ять книг про Блаженнішого Любомира, які треба мати у кожній оселі
Також читайте: Життя Блаженнішого Любомира у фотографіях
«Ми сьогоднішнім заходом вшановуємо пам’ять великої людини. Людини, великої духом, великої волі і великої віри. Людини, яка своїм життям, своїми вчинками та цінностями дійсно стала справжнім дороговказом і моральним авторитетом вже не для одного покоління українців. Тому я щиро переконаний, що сьогоднішня подія відкриття цієї вулиці – це не тільки про минуле, а й про майбутнє, адже цим заходом ми ще раз підтверджуємо, що починання, започатковані Блаженнішим Любомиром, мають право на життя і будуть продовжені новими і новими поколіннями українців. Праця кожного з нас на своєму місці, підтримка наших воїнів, щира молитва, найдрібніша добра справа – і будуть тою найкращою подякою і вшануванням пам’яті Блаженнішого Любомира Гузара, який довгі роки працював на благо української держави, українців і української Церкви», – наголосив перший заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Андрій Годик.
Також читайте: Залишатись людиною, яку б дорогу не обрав. Сьогодні – четверта річниця смерті Блаженнішого Любомира
Львівський міський голова Андрій Садовий пригадав кілька випадків зі свого спілкування із Блаженнішим Любомиром і подякував усім, хто долучився до відкриття у Львові вулиці його імені. «Наскільки це була глибоко мудра, сильної віри людина! Вам, владико, випало велике щастя, тому що ви доторкаєтеся до його життя, ви його бачили, знаєте краще, тому велика подяка вам, що ви з нами. Велика подяка депутатам міської ради, що ви одностайно прийняли рішення щодо найменування цієї прекрасної вулиці в цьому затишному куточку нашого міста – тут ступала його нога і цей район був дуже милий і близький. Знаєте, є певний символізм, що поруч є вулиця Йосифа Сліпого. Велика дяка нам всім, що ми маємо цю пам’ять людини, велич якої ми будемо пізнавати згодом все більше і більше – тому що дуже часто велике зразу не побачиш», – підкреслив Андрій Садовий.
На завершення присутні помолилися духовний гімн «Боже великий, єдиний», а ще брати-семінаристи виконали пісню «Батьку, мій лебедю білий» (В. Грибенко, О. Стадник) – улюблену пісню Блаженнішого Любомира.
Вулицю в Личаківському районі Львова, що раніше носила ім’я Льва Толстого, перейменували минулоріч в рамках деколонізації топоніміки Львова. Таке рішення прийняли депутати Львівської міської ради, присвоївши відтак цій вулиці ім’я Глави УГКЦ, життя якого нерозривно пов’язане з нашим містом.
Також читайте: Блаженніший Любомир: “Якою буде наша Україна залежить від нас, від кожного з нас”
Блаженніший Любомир – український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української греко-католицької церкви (2001—2011), кардинал Католицької церкви (з 2001); Верховний архиєпископ Львівський (з 2001), Києво-Галицький (з 2005), архиєпископ-емерит (з 2011). Представник українського роду Гузарів. Народився і навчався у Львові, проте в 1944 році сім’я емігрувала – спершу до Австрії, потім до США, де згодом Любомир здобув богословську освіту. Відтак продовжив навчання в Італії, де вступив до монастиря студитів, а пізніше був таємно хіротонізований на єпископа, отримавши хіротонію з рук Патріарха Йосифа (Сліпого). Повернувся в Україну 1993 році, був духівником Львівської духовної семінарії, пізніше став єпископом-помічником Глави УГКЦ Мирослава Івана (Любачівського), а в 2001 – Главою Церкви. Очолював Церкву у роки її остаточного відродження після виходу з підпілля, а також у часі історичного візиту до України Папи Івана Павла ІІ.
Також читайте: “Він був живою іконою нашого Татуся”, – Блаженніший Святослав про Блаженнішого Любомира (Гузара)
Знакова подія в служінні Блаженнішого Любомира – перенесення осідку Глави УГКЦ зі Львова до Києва і будівництво Патріаршого Собору Воскресіння Христового. Цей крок засвідчив єднання всіх вірних Української греко-католицької церкви при київському престолі.
У лютому 2011 року стало відомо, що Папа Бенедикт XVI прийняв зречення Блаженнішого Любомира з уряду Верховного Архиєпископа Української греко-католицької церкви. Опісля, коли Церкву очолив Блаженніший Святослав, Патріарх Любомир проживав у Княжичах на Київщині, але, попри складний стан здоров’я, проводив активну діяльність, брав участь у багатьох заходах та зустрічах, навіть звернувся зі сцени Майдану до учасників Революції Гідності (2013-2014). Блаженніший Любомир відомий проповідями і духовними роздумами, особливо людяним і люблячим ставленням до всіх, хто мав можливість зустрітися із ним.є
Також читайте: Владика Борис: «Люди бачили у Блаженнішому Любомирі відблиск Бога»
31 травня 2017 року в клінічній лікарні «Феофанія» у Києві Блаженніший Любомир відійшов до вічності. 1 червня тіло Патріарха привезли до Львова і поклали в Архикатедральному Соборі святого Юра: протягом трьох днів тисячі львів’ян приходили попрощатися з ним. 3 червня відбулася піша скорботна хода вулицями Львова від Собору Святого Юра до церкви Архистратига Михаїла. Після цього траурний кортеж виїхав до Києва, де тіло спочилого Патріарха було виставлено у Патріаршому Соборі Воскресіння Христового УГКЦ. Протягом Зелених свят 4–5 червня відбувалося прощання. Попрощатися з Патріархом прийшли тисячі киян різних конфесій, представники влади і громадськості. Блаженніший Любомир був похований за участі найповажніших архиєреїв УГКЦ, представників інших конфесій та віросповідань, дипломатичного корпусу 5 червня 2017 року в День св. Духа у крипті Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ в місті Києві. Участь у Заупокійній Літургії взяли посланець Папи Франциска архиєпископ Циріл (Василь), Секретар Конгрегації Східних Католицьких Церков, Апостольський Нунцій в Україні архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті, єпископи УГКЦ та РКЦ, близько 600 священників, представники УП КП та УАПЦ, родина покійного, численні вірні. Під час промови Блаженніший Святослав подякував усім присутнім та назвав покійного Любомира кобзарем незалежної України.
2023 рік в Українській греко-католицькій церкві прогоошено роком Блаженнішого Любомира з нагоди 90-ліття з дня його уродин. Тож день відходу до вічності Патріарха громадськість Львова відзначила Божественною Літургією, яку в Соборі святого Юра звершив Митрополит Ігор і численне духовенство Львівської Архиєпархії УГКЦ, а також і відкриттям вулиці, що буде живим нагадуванням про Главу УГКЦ.
Згадуючи непересічну постать Блаженнішого Любомира, пропонуємо вашій увазі також підбірку матеріалів, що вкотре пригадають нам життєву мудрість Патріарха і спогади його сучасників.
Отець Роман Кравчик: «Блаженніший Любомир був духовним аристократом»
Отець Богдан Прах: особисті спогади про Блаженнішого Любомира Гузара
Єрм. Лука (Михайлович): “Поруч з Блаженнішим Любомиром відчувалася особлива Божа присутність”
Блаженніший Любомир Гузар: як об’єднати Церкву в Україні?
«Щоб об’єднатися, нам потрібно любити Бога і любити ближніх», – Блаженніший Любомир Гузар
“Простота людини полягає у її високій духовній культурі”,- Блаженніший Любомир
Блаженніший Любомир: “Не можна втрачати надії на кращі часи. Замість зневіри – беріться до роботи!”
5 блискучих цитат Блаженнішого Любомира
5 думок Блаженнішого Любомира про любов та суперництво
10 сильних цитат блаженнішого Любомира
10 тез Любомира Гузара про дітей, батьків і дисципліну
10 унікальних думок Блаженнішого Любомира (Гузара)
Завжди актуальні слова Блаженнішого Любомира про доброту
Цитати Блаженнішого Любомира Гузара, які надихають та дають сили жити
“Дитина повинна відчути, що її люблять”: поради виховання дітей від Блаженнішого Любомира
Рецепт щасливого життя від Блаженнішого Любомира
Підготувала Марія Цьомик